♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Hayatı Anlamak serisi ikinci kitapla devam ediyor: Sosyal Fobiden Hayata Yolculuk


Sosyal Fobiden Hayata Yolculuk, insanlarla iletişimimizde duyduğumuz kaygının temel meselelerine değinerek iyileşmenin yolunu açan, tekrar tekrar okunacak eşsiz bir kılavuz. Bu kitapta bulunan davranış değişikliği önerilerini Doç. Dr. Özdel’in rehberliğinde uyguladığınızda yaşayacağınız değişime gerçekten şaşıracaksınız.

- Kendinizi insanlara doğru ifade ettiğinizden emin olamıyor musunuz?
- İnsanların yanında sebepsiz yere huzursuz ve kaygılı mı hissediyorsunuz?
- Sosyal ortamlar ya da kendinizi göstereceğiniz durumlar sizi bunaltıyor mu?
- İnsanlarla birlikte olmak istediğinizden emin değil misiniz?
- Özgüvensiz olduğunuzu ya da öyle göründüğünüzü mü düşünüyorsunuz?
- Yaşadığınız bu durumu anlamlandırmak ve kendiniz için daha iyi bir hâle getirmek ister misiniz?

Prof. Dr. M. Hakan Türkçapar’ın editörlüğünde hazırlanan ve her kitapta belli bir psikolojik soruna odaklanan Hayatı Anlamak serisi, insanın hemen her ânında içinde bulunduğu sosyal ortamlar ve ilişkilerde yaşadığı kaygıları konu ederek devam ediyor.

Bireyin kendine nasıl yardım edebileceğine yoğunlaşan bu serinin ana rengi, psikolojik bozuklukların nedenleri ve çözümlerini anlamak için iletişime dayalı bilimsel yöntemi esas alan Bilişsel Davranışçı Psikoterapi. Doç. Dr. Kadir Özdel, sosyal fobinin sebeplerini bilimsel yöntemlerle incelerken kaygının azaltılması için hayati çözüm önerileri getiriyor.

İyileşme sürecinin en önemli adımı, yaşadıklarımızı nesnel bir biçimde anlamak ve gerçekçi sorular sormaktır:
- Sosyal kaygı nedir? Niye meydana gelir ve nasıl devam eder?
- Sosyal kaygıyla başa çıkmaya çalışan bireyler, istedikleri değişime ulaşma yolunda hangi zorluklarla karşılaşır?
- Sosyal kaygınızı giderecek gerçekçi uygulamalara sakin ve kararlı bir şekilde kapı aralamak ister misiniz?

DOÇ. DR. KADİR ÖZDEL: 1978, Nazilli doğumlu. Tıp Fakültesi eğitimini 2004’te Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde, Psikiyatri Uzmanlığı’nı 2009’da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda tamamladı. Uzmanlık tezi Bilişsel Davranışçı Terapi ile tedavi edilen vijinismus olgularında tedavi sonucunu öngörücü olası etmenler üzerinedir. Psikoterapi eğitimine psikanalitik ve dinamik psikoterapiler alanında başlayan Dr. Özdel, 2006’da Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi almaya başladı ve 2008’den itibaren çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırdı. Kendisine merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Academy of Cognitive and Behavioral Therapies (Bilişsel ve Davranışçı Terapiler Akademisi) tarafından 2011’de terapist, 2014’te ise konsültan, süpervizör ve eğitici unvanları verildi. Dr. Özdel 2015’te psikiyatri doçenti oldu. Çoğunluğu Bilişsel Davranışçı Terapiler alanında olmak üzere elliden fazla çalışmaya imza attı. 2012’den bu yana Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde eğitim görevlisi olarak çalışıyor. Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği’nin ise yönetim kurulu üyesi ve eğiticisi. Ayrıca uluslararası hakemli bir dergi olan Bilişsel Davranışçı Psikoterapi ve Araştırmalar Dergisi’nin yürütücü editörü.

Sosyal Fobiden Hayata Yolculuk / Kadir Özdel
Dizi / Tür: Kurgudışı – Biyografi
Epsilon, Ocak, 2021
Sayfa Sayısı: 160
Fiyat: 22,50 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template