♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İspanya'nın Yaşayan En Büyük Yazarlarından Juan José Millás'ın Son Romanı “Gölgelerin Arasından” Kafka Kitap’tan raflarda

Yayımladığı kitaplarla nitelikli okurun gözdesi haline gelen Kafka Kitap uzun zamandır unutulan bir yazarı tekrar hatırlatıyor. Genel okurdan pek ilgi görmediği için kitapçı raflarında eskimiş kitaplarından ardından Juan José Millás, son romanıyla yeniden Türkçede. Doksanlı yılların başında iki romanıyla tanıştığımız yazar fantastik evreniyle kendine hayran bırakmıştı. Otobiyografik özellikler taşıyan romanının hayli alakasız bir yayınevince yayımlanması da gölgede bırakmıştı onu. Nihayet iyi bir yazar ona yakışan bir markadan çıkıyor karşımıza. Kitabı merakla bekliyor pası da bültene atıyorum. 

İşini kaybettiğinden beri Damián Lobo’nun kafası karışıktır. Zihninde canlandırdığı bir televizyon stüdyosunda, kurnaz bir şovmene tuhaf röportajlar vermek dışında yaptığı pek fazla bir şey yoktur. Bir gün Damián bir antika pazarında gezerken küçük bir hırsızlık yapar ve eski bir dolabın içine saklanmak zorunda kalır. Dışarı çıkamayınca da kendini dolapla beraber Lucia ve Fede ile küçük kızlarının evinde, ebeveyn yatak odasında bulur.

Bulunduğu gizli kovuktan, “gölgelerin arasından” aileyi gözlemlemeye başlayan Damián evde görünmez bir kâhya gibi çalışmaya başlarken bu her şeyden habersiz aileyle güçlü bir bağ kurar. Özellikle de Lucia’nın duyguları, korku ve düşleri karşısında gitgide hassaslaşır.

Olay örgüsünün ustaca dokunduğu bu romanda, İspanya’nın yaşayan en büyük yazarlarından Millás, fantastik olanla gerçek olanı kara mizahla harmanlayarak modern aile yaşamına, kapitalist yabancılaşmaya ve akıl sağlığına dair çok yönlü bir anlatı kuruyor.

“Muhteşem bir tuhaflığı var... Birbirimizle bağ kurmaya yönelik insani arzumuz üzerine Kafkaesk bir anlatı.” —Kirkus Reviews

Yazar Hakkında: İspanya’nın Premio Nadal, Premio Planeta ve Premio Nacional de Narrativa gibi en prestijli edebiyat ödüllerine layık görülmüş üretken bir yazar olan Juan José Millás, aynı zamanda ülkenin en önemli gazetelerinden El País’e düzenli olarak yazılar da yazan ödüllü bir gazeteci. Gündelik olayların fantastik durumlara evrildiği hikâyeler kurarak okurların gerçekliğe daha eleştirel bir gözle bakmasının önünü açtığı psikolojik ve introspektif özellikler taşıyan eserleriyle Millás’ı, Türkiyeli okurlar ülkemizde daha önce yayınlanan Sakın Yatağın Altına Bakma (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2002), Teresa ile Laura (Can Yayınları, 1992), Yalnızlık Buydu (Can Yayınları, 1991) ve Dünya ve Ben (hayykitap, 2010) gibi eserlerinden de tanıyorlar.

Gölgelerin Arasından / Juan José Millás
Çeviri: Pınar Savaş
Dizi / Tür: Dünya Edebiyatı / Roman 
Yayım Tarihi: Ekim, 2019
Sayfa Sayısı: 175
Fiyat: 19,50 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template