♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Ralph Keyes'den Toplumsal refleks olarak yalan ve aldatmaya dair : Hakikat Sonrası Çağ

Delidolu Yayınları kurmaca dışı serisi devam ediyor! Ralph Keyes'den Hakikat Sonrası Çağ: Toplumsal refleks olarak yalan ve aldatma raflarda…

Oxford Sözlüğü’nün 2016’da “yılın sözcüğü” seçtiği “hakikat sonrası” (post-truth) kavramı ile ilgili yazılmış ilk kapsamlı teorik kitap Hakikat Sonrası Çağ, Delidolu Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. Amerikalı yazar ve akademisyen Ralph Keyes’in kaleme aldığı kitap, yalanın ve aldatmanın nasıl toplumsal refleksler haline geldiğini sorguluyor. 

Amerikalı yazar ve akademisyen Ralph Keyes’in kaleme aldığı Hakikat Sonrası Çağ, toplumsal refleksler haline gelen yalanın ve aldatmanın siyasal, sosyal ve iletişimsel alanı, kısacası toplumu nasıl biçimlendirdiği üzerine teorik yaklaşımlar sunan en kapsamlı kitaplardan biri. 

Kitabında kültür endüstrileri, siyaset, tarih yazımı ve medya genelinde hakikatin ve dürüstlüğün yaşadığı değer kaybını eleştiren Keyes, yalanın tüm dünyada artan meşruiyetinin nedenlerini araştırıyor.  

“Beyaz yalan dostu bir çağda yaşıyoruz. Diğerlerini aldatmak bir nevi boş zaman faaliyetine dönüşmüş durumda. Şu konuda ikilemdeyiz: Bir yandan kendi yalanlarımıza bahane bulurken diğer yandan yalancılığın bu kadar yaygın olması karşısında dehşete düşüyoruz.”

Yalan ve aldatma nasıl gündelik toplumsal refleksler haline geldi? 
Birinin yalan söylediğini bile bile neden onu onaylarız? 
Nasıl oldu da kamuoyunu gerçeklerden çok kanaat ve duygular belirlemeye başladı? 

Delidolu Yayınları’nın kurmaca dışı koleksiyonunun yeni kitabı Hakikat Sonrası Çağ, toplumsal yaşamımızı radikal biçimde şekillendirmeye başlayan bu eğilimin yükselişini ve tehlikelerini gözler önüne sererken, aynı zamanda dürüstlüğü nasıl yeniden kazanabileceğimize ilişkin bir yol haritası sunuyor.

“Zeki insanlar olarak, suçluluk duymadan paçayı kurtarabilmek için gerçeği örtbas etmeye gerekçeler buluyoruz. Ben buna hakikat sonrası diyorum.”

Hakikat Sonrası Çağ
Günümüz Dünyasında Yalancılık ve Aldatma
Yazar: Ralph Keyes
Türkçeleştiren: Deniz Özçetin
408 Sayfa
Fiyat: 32,00 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template