♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Kırkmerak Dizisi’nin Yeni Kitabı Serhat Öztürk’ten Şiraz

“Cami ve pazarın konumları et ve tırnak deyişini anımsatıyordu bana. Hani, taşradan kente gelmiş ailelerde kan bağı en değerli şey olarak muhafaza edilmeye çalışılır ya. Oysa zaman içinde herkes birbirine girer, kardeşin kardeşe yapmadığı rezillik kalmaz…”

Serhat Öztürk’ün Halep, Selanik ve Tiflis üzerine yazdığı kitapları okuyanlar bilir; Öztürk, gezi yazısını “edebiyat” seviyesine çıkaran ender kalmelerimizden biridir.  Dolaştığı kenti fotoğraflamakla kalmaz, ara sokaklara girer, orada oluşan yaşamın ruhunu yakalamaya çalışır. Bunu da gerçek, kalıcı bir “yazı”ya dönüştürür.

Yeni menzilimiz Şiraz. Doğu’nun bu kadim kenti, bir yerleşim alanı olmaktan öte, Doğu’nun ruhunu işleyen bir düşünce ve edebiyat merkezi. Büyük yapıtların ortaya çıktığı bir kaynak. Ama acaba kendisi o kültürün ne kadar farkında? Serhat Öztürk’ün anı, anlatı, söyleşi lezzeti taşıyan kalemine kapılabilir, bitmesin isteyebilirsiniz, bizden söylemesi.

KIRKMERAK DİZİSİ  
Okumak, merakla başlar. Örneğin ilk meraklarımızdan biridir; ben nereden geldim, diye sorarız konuşmayı öğrenir öğrenmez. Ve devreye hemen edebiyat girer: Uzun gagalı leylekleri böylece tanımış oluruz.

Kırkmerak, insanın en eski ilgi alanını hedef alan bir dizi. Merak etmek, soru sormak, keşfe çıkmak, üstelik bunu edebiyatın, felsefenin, sosyolojinin, mizahın kılavuzluğunda yapmak. Dizinin amacı bu. Ama bu amaç her an yolundan sapabilir; okurun tekdüzelikten uzak bir yolculuğa hazır olması gerekir. 

Kırkmerak kitapları belirli türlerle sınırlı kalmıyor ama edebiyatla dirsek temasını da kesmeyen kitaplar. Yazarların, düşünce adamlarının kelimenin tam anlamıyla “yoldan çıktıkları” çalışmalara yer verecek tematik kitaplardan oluşan bir dizi. Okur müthiş bir yolculuğa hazır olsun. Ama belki de hazırlıksız olması daha iyi olur...

KIRK MERAK / ŞİRAZ
Yazar: Serhat Öztürk  
Çeviri: Ayça Sabuncuoğlu
Sayfa sayısı: 190 Sayfa
Fiyatı: 16  TL
Yayın tarihi: 15 Şubat 2016


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template