♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Sevgi Bağlayıcı Olduğu Kadar Yıkıcıdır da : Aşk Hak Edilmeli

İtalyan televizyoncu, gazeteci ve ödüllü yazar Daria Bignardi’nin 2014 yılında yayımlanan romanı “L'amore che ti meriti”, “Aşk Hak Edilmeli” adıyla Türkçede ve Kırmızı Kedi Yayınevi etiketiyle raflarda.

1991 yılından bu yana TV ve Radyo programları yapan, Vanity Fair dergisinde de yazan Bignardi ilk romanı “Non vi lasciero orfani” ile 2009 yılından pek çok ödül kazanarak ses getirmiş. Bir çok dile çevrilen bu romandan bir yıl sonra “Un karma pesante”yi yayımlayan Bignardi’nin Türk okurla tanışması da 2012 yılında yayımlanan “L'acustica perfetta” oldu. Sadece âşık olmanın ve sevmenin yeterli olmadığını, yüzeyin altındaki acıların ve yaşanmışlıkların hayatımızın yönünü değiştirebileceğini gösteren aşk romanı “Artık Gidebilirsin” adıyla dilimizdeki ilk romanı olmuştu. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında ülkemize de gelerek İtalyan Kültür Merkezi’nde okurlarıyla buluşan Bignardi, çalışmalarını sürdürdüğü yeni romanında bir Türk karakterin ve 1976 yılında yaşanan Çaldıran depreminin yer aldığını da söylemişti. İşte o roman “Aşk Hakedilmeli” adıyla raflarda... Bu arada Bignardi Mayıs ayında yayımlanan “Santa degli impossibili” ile romanlarını da beşledi. 

Polaroid resimlerden nefret ederim çünkü yalan söylerler. Neredeyse hepsini yırttım ama son Noel’imize ait tek bir fotoğrafı saklıyorum. Aile resimleri gerçek duyguları göstermezler: Bakarsın, ışıltılı bir ağaç, kırmızı bir kazak, samimi ve neşeli bir ortam görür ve yüreğinin özlemle sıkıştığını hissedersin. “Ne kadar mutluyduk,” diye düşünürsün. Oysa şer, evimize daha o zaman girmişti.

Alma ve Maio birbirlerine çok bağlı iki kardeştir. İtalya’da, Ferrara şehrinde dışa kapalı ama mutlu bir çocukluk geçirmişlerdir. Ancak mutlulukları, Maio’nun neden olduğu bir trajedi yüzünden gölgelenir. O güne kadar birbirine sıkı sıkıya bağlı olan aile artık uçurumun eşiğine gelmiştir. İki kardeş zamanla birbirinden koparken Alma yaşanan her şey için kendini suçlar.

Yıllar sonra Alma evlenir ve bir kızı olur, ancak genç kadın kızı Antonia’nın da ailesinin kaderini paylaşacağından korkmaktadır. Bu korku, gerçekleri Antonia’dan saklamasına neden olur. Antonia ise, annesinin anlattıklarından daha fazlası olduğuna emindir. Bu kuşkuyla Ferrara’ya gider ve Sorani ailesinin geçmişini araştırmaya başlar.

“Artık Gidebilirsin”in başarılı yazarı Daria Bignardi “Aşk Hak Edilmeli” romanında aile bağlarını neyin güçlü kıldığını gösterirken sevginin bağlayıcı olduğu kadar yıkıcı da olabileceğini hatırlatıyor.

Dizisi: Dünya Edebiyatı
Türü: Roman
Özgün Adı: L’amore che ti meriti
Yazan: Daria Bignardi
Çeviren: Eren Yücesan Cendey
Sayfa: 248
Fiyatı: 19 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template