♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Edgar ve Allan Poe’nun Gizemli Serüvenleri’nden Son Kitap: Kedi ve Sarkaç

Meşhur yazar Edgar Allan Poe’nun küçük-küçük-küçük-küçük yeğenleri olan tek yumurta ikizi Edgar ve Allan henüz yedi yaşındayken, anne babalarını (Irma ve Mal Poe) bir kazada kaybederler. Irma ve Mal, Bradbury Telekomünikasyon Uydusu uzaya fırlatılmadan hemen önce son düzenlemeleri yapmak üzere uyduya girdiklerinde kapı kapanır ve onlar da uzaya fırlatılırlar. O gün bugündür yengeleriyle amcaları (Judith ve Jack Poe) ve muhteşem kedileri Roderick’le birlikte yaşayan çocuklar eşek şakalarından, acayip deneyler yapmaktan, gizli mesajları çözmekten büyük zevk alırlar. İlgi alanlarına giren diğer şeyler antik diller, bilim, edebiyat, dedektiflik ve sevgili Roderick’e garip numaralar (düğüm çözme, ölü taklidi yapma vb.) öğretmektir. Öte yandan ikizlerin çok ama çok tuhaf bir özellikleri vardır: Zihinleri ortak işliyordur. Öyle ki apayrı yerlerde olduklarında bile birbirlerinin ne düşündüğünü, ne yaptığını ve ne söylediğini bilirler. Sadece dış görünüşleri değil, içleri de birdir. Elbette bu zihin ortaklığı onları sıradışı çocuklar yapar. Okulda afacanlıklarıyla öğretmenleri canlarından bezdirirken, arkadaşlarının gönüllerini fethederler. 

Kötü kalpli birilerinin Edgar ve Allan’ın bu tuhaf özelliğinden elbette haberi vardır. Profesör Perry denen çılgın bilim insanı, “kuantum dolaşıklığı” diye açıkladığı bu özelliği hain amaçları için kullanmak istemektedir ve bu uğurda elinden geleni ardına koymaz. Gelgelelim çocuklar keskin zekaları ve kendilerine gönderilen gizemli mesajlar sayesinde Perry’yi alt etmeyi başarırlar. Ardından Perry ailesinden iki kişi (profesörün kızı ve annesi) daha başlarına musallat olur. Yeni düşmanlarıyla başa çıkarken, kendileri gibi tek yumurta ikizi olan Em ve Milly Dickinson kardeşler ve hayalet bir çiftle tanışırlar. Kötülükle savaşlarında bu sefer yeni arkadaşları ve yine gizemli mesajlar imdatlarına yetişir. Son maceralarındaysa hiç tahmin etmedikleri bir düşmanla karşı karşıya kalırlar ve onu da arkadaşları, kedileri ve yine gizemli mesajlarla bozguna uğratırlar. 

Her üç kitapta da karşımıza çıkan bu gizemli mesajların sahibi, Öbür Dünya’da yaşayan Edgar Allan Poe’dan başkası değildir. Önce görev yaptığı Kurabiye Falları Bölümü’nde hazırladığı fal yazıları aracılığıyla yeğenlerini uyarır, ancak huysuz patronu Shakespeare bundan rahatsızdır, çünkü fallar diğer dünyaya giderken biraz değiştiği için yanlış anlamalara sebebiyet vermekte, ama daha önemlisi Poe kuralları çiğnemektedir. Bunun sonucunda rütbesi düşürülür ve Araba Plakası Bölümü’ne atanır. Böylece Poe yeğenlerini araba plakaları üzerinden uyarmaya çalışır, ama yine patronunun gazabına uğrayarak Hayvan Dilleri Bölümü’ne gönderilir. Bu zor zamanlarında Poe’ya ünlü şairler Emily Dickinson ve Walt Whitman ile Homeros destek olurlar.

Haylazlıklarıyla sınır tanımayan akıl küpü ikizlerin üç kitaptan oluşan serüvenleri hem çocuklar hem de çocukluğunu unutmamış yetişkinlere keyifli bir okuma sunuyor. Yazar Gordon McAlpine’ın bolca edebiyat göndermesi (Edgar Allan Poe öyküleri, Shakespeare, Emily Dickinson ve Walt Whitman şiirleri, Arthur Conan Doyle’un yarattığı Sherlock Holmes karakteri, Frank L. Baum ve Oz Büyücüsü kitabı, Homeros, T. S. Eliot) yaptığı seri, çocukların bu önemli yazar ve şairlerle eğlenceli bir şekilde tanışmalarına ön ayak oluyor. Kelime oyunlarından yararlanılarak yaratılmış birçok bilmece, şifre ve ipucu serüvenleri heyecanlı kılıyor. Ayrıca fizik, matematik, gökbilim gibi bilim dallarına da göz kırpılıyor. Yazar, çocukların içinde sanata, edebiyata ve bilime karşı bir kıvılcım oluşturmak için hikayesini geleneksel eğitimin kasvetinden uzak tutup, işlediği alanların aslında ne kadar eğlenceli ve engin bir dünyaya sahip olduğunu gösteriyor çocuklara. Öte yandan çizer Sam Zuppardi’nin karakter, mekan ve olay tasvirleri de metni zenginleştiriyor. Üç kitaplık bu eğlenceli macerada kardeş olmanın, zorluklar karşısında hemen pes etmemenin, arkadaşlığın, kendini ifade etmenin, bilimi temellendiren kuşkuculuk ve araştırmanın, aklıselim sahibi birer birey olmaya karşı çocukları eğitecek daha onlarca verinin temelleri atılıyor.

Yazar hakkında:
Gordon McAlpine, ilk kez çocuklar için yazıyor. Daha önce yetişkinlere pek çok roman yazıp, kitaplarında büyülü gerçekliğe ve gizemli konulara yer vermiş. South California’da eşiyle beraber yaşıyor. Poe ikizleri hakkında daha fazla bilgi için www.The-poes.net, yazar hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız da www.gordonmcalpine.net sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Çizer hakkında:
Sam Zuppardi, okulda çalışması gerekirken resim yapardı. Şimdi İngiltere’de hayalet yürüyüşleri için çok iyi bir şehir olan York’ta yaşıyor. Bir de The Nowhere Box adında resimli bir kitabı bulunuyor. Daha fazla bilgi için www.samzuppardi.com sitesini gezebilirsiniz. 

Edgar ve Allan Poe kardeşlerle tanışmaya hazır mısınız?
Birbirinin eşi iki kişi, hem dışları bir, hem içleri,
Okuyabilirler birbirlerinin zihinlerini,
Zalim eşek şakalarıyla efsane ikili.
Adamın biri ikizlerin anne babasının peşindeydi,
Aynı kişi onları takip ediyor şimdi.
Mizah, gizem, kuantum, komik kurabiye falları, şifreli mesajlarla dolu Edgar ve Allan Poe’nun Gizemli Serüvenleri’ne HOŞ GELDİNİZ!

1. Kitap: Hikaye Başlıyor
Türkçesi: Bilge Ceren Şekerciler
190 s. / 15 TL

2. Kitap: Tüyler Ürperten Bir Gece Yarısı
Türkçesi: Nurcan Başer
176 s. / 15 TL

3. Kitap: Kedi ve Sarkaç
Türkçesi: Nurcan Başer
206 s. / 17 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template