♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Verita'dan Yeni Bir Kitap : Cajambre Nehri

Yayınladıkları ilk kitaplarından bu yana çizgisiyle gönlümüzü çelen Verita Kitap bu ay bizi yeni bir yazarla tanıştırıyor. Şair, yazar ve edebiyat eleştirmeni Armando Romero ilk kez Türkçe’de! Kolombiyalı yazarın Pola de Siero Kısa Roman Ödülü’nü kazandığı romanı “Cajambre”, İdil Dündar’ın çevirisi ve “Cajambre Nehri” adıyla raflarda…

Kolombiya’da, Cajambre Nehri’nin Pasifiğe karıştığı bölgedeki küçük kasabalardan birinde güzelliği, isyankârlığı ve özgür ruhu ile dillere destan olmuş Ruperta adlı bir genç kadın, gecenin karanlığında vurularak ölür. Bu talihsiz ölüm, bildiğimiz gerçekliğe kendi gerçekliğiyle meydan okuyan Cajambre’de büyük üzüntü ve endişeyle karşılanır. Katilin bulunması, Ruperta’nın ‘gölgesi’nin rahata ermesi ve sonsuza dek dağlarda dolaşmaması için elzemdir. 

Gergin, tehlikeli ve her türden ölümcül yaratıkla çevrili yağmur ormanlarının derin sessizliği ve sonsuz gürültüsü içinde süregiden bu sıra dışı araştırma, Batı’ya yabancı ama aynı zamanda onu kapsamayı da başarmış gizemli bir dünyayı okurun ayağına seriyor. 
“Ruperta’yı öldüren şey geceydi.”

Güzel, inatçı, çapkın, başına buyruk ve talihsiz genç bir kadının, Ruperta’nın gizemli ölümü, Cajambre’nin tekdüze yaşamını sarsıntıya uğratır. Pasifiğe dökülen tehlikeli bir nehrin kıyısında, sürprizlerle dolu cangılın içindeki bu gözlerden uzak kasabanın barışçıl insanları, genç ölünün kötü yazgısında yaklaşan fırtınanın alametlerini okur. 

Altın ve toprağa sahip olma isteği, korkuyla beklenen zenci isyanı, cennete gitmeyi bekleyen ruhlar, yeni yeşeren bir aşk, cangılı sessizleştiren müzik, söylentilerin bulanıklaştırdığı gerçeklik; Cajambre’de her şey, Latin Amerika’nın sonsuzmuş gibi görünen neşesi ve kederiyle yoğrulur. Kolombiyalı yazar Armando Romero’nun bu eşsiz anlatısı, yenilikçi olduğu kadar Latin Amerika’nın güçlü edebî geleneğine de yürekten bağlı.

Yeni Tanışanlar için Armando Romero
(Cali, Kolombiya, 1944) Şair, yazar ve edebiyat eleştirmeni. 60’lı yıllarda Kolombiya’da yenilikçi bir edebiyat hareketi olan Nadaizm grubuna ilk dönemlerinde dahildi. Doktorasını Pittsburgh’da yaptı, günümüzde ABD’de yaşıyor ve Cincinnati Üniversitesi’nde profesör olarak çalışıyor. Çok sayıda şiir, anlatı ve deneme kitabı yayımladı. 2008 yılında Yunanistan’daki Atina Üniversitesi tarafından Fahri Doktor unvanına layık görüldü. Romanı La rueda de Chicago (Bogotá, 2004) ile New York kitap fuarında (2005) Latin Amerika Kitap Ödülü’nü kazandı. 2011 yılında Cajambre (Bogotá, Valladolid, 2012) romanıyla Pola de Siero (İspanya) Kısa Roman Ödülü’nü kazandı. En son şiir kitabı Amanece aquella oscuridad 2012 yılında Sevilla, İspanya’da yayımlandı. Şiir kitabı El color de Egeo bu sene Kolombiya’da yayımlanıyor.

Cajambre Nehri / Armando Romero
Orijinal Dili: İspanyolca
İspanyolcadan çeviren: İdil Dündar
Çağdaş Dünya Edebiyatı serisi #3
Baskı Tarihi: Eylül 2015
190 sayfa 
Etiket Fiyatı: 19,00 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template