♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Sema Fener’den Yeni Roman: Gezide Dört Kadın

Sema Fener'in Gezi sürecinde bir araya gelen dört kadının hikâyesini anlattığı çarpıcı romanı “Gezide Dört Kadın”, Yitik Ülke Yayınları'nca yayımlandı. 

Bir kadının en erken başlayan mevsimi ilkbahardır ve o kadın için ölene kadar devam eder. Yaz, sonbahar ve kış bedenini yıpratır, yüzünde kimi güzel, kimi çirkin izler bırakır ama ruhu hep ilkbaharı yaşar. Dört mevsimi farklı deneyimlerle yaşarken, ilkbaharı ruhunda taşıyan dört kadın, bireysel benlikleri ile toplumsal benlikleri arasındaki çatışmayı Gezi ruhu ile birleştirerek var olma ve özgürleşme arzusunun önüne dikilen engelleri yıkmaya çalışıyor... Daha önce “İngilizceden Türkçeye Açıklamalı Sinema Televizyon Video Terimleri Sözlüğü” ve “Sinema Senaryoları Nasıl Yazılır?” adlı kitapları yine Yitik Ülke Yayınları'nca yayımlanan Sema Fener, okurlarını bu kez “Gezide Dört Kadın” adlı sürükleyici romanıyla selamlıyor. 

Nihal tahta bir kaide üstüne avuç içi yukarı bakacak şekilde bileğinden oturtulmuş bir kadın eliyle, o elden uçmak üzere olan minik bir kuşun, metalden yapılmış zarif heykelini incelemeye başladı.

"Okan, gerçekten çok güzel! Hangi metal bu?"
"Kurşun. 18. yüzyılda geliştirilmiş bir teknik. Yıpranmaya açık bir malzeme olmasına rağmen ben kullanmayı çok seviyorum."
"Sanırım bir kadın elinden uçmaya çalışan kuş.”
"Evet. Kuş özgürlüğü, kadın eli ise yaşamı temsil ediyor."
"Neden kadın eli de, erkek eli değil?"
"Kadın kutsaldır yavrum. Erkek ise ancak bir araç olabilir. Erkek tek başına bu dünyaya bir yaşam hediye edebilir mi? Bir kadın gibi o yaşamı edinip, besleyip, koruyup, sonra da zamanı gelince evrene sunabilir mi? Hayır."

Gezide Dört Kadın, Sema Fener, roman, 181 sf, Yitik Ülke Yayınları, Eylül 2015, 17 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template