♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Sovyetlerde Dolaşan Hayalet: Troçkistler

“İkonlar yanıltmasın, kitap var, hayat var!” mottosuyla dikkat çekici kitaplar yayımlayan h2o kitap, “Toplumsal Hareketler ve Siyaset” dizisinin yeni kitabında SSCB'de Komünist Muhalefetin izini sürüyor. Pierre Merlet’in “Troçkistler”inin ilk cildi “Bolşevik Partisi İçinde Bürokrasiye Karşı Mücadele 1923-1927” bu ay raflarda…

1848 Avrupa’da dolaştığı ilân olunan komünizm hayaleti 1917 sonrasında proleter devrimin coğrafyasında Sovyetler Birliği’nde görülmeye başlanmıştır. Ancak bu kez bir başka adla: Troçkizm.
Adını her ne kadar, Petersburg Sovyeti Başkanlığı, Ekim Devrimi ayaklanamasını yönetmek, Kızıl Ordu’yu örgütlemek ve iç savaşta bu orduya komutanlık ve liderlik yapmak gibi meziyetleri bol  bir devrimciden alsa da Sovyetlerde komünizm hayaletini örgütlemek onuru Troçki’ye ait değildir.  İşçi devriminin bağrında bir ur gibi gelişen bürokrasiye karşı ilk muhalefet, komünist bir muhalefetti ve doğrudan Bolşevik Parti’si’nin içinden, devrimi yapan bolşevikler arasından yükseldi ve inşa edildi. Bunlar esasen ve öncelikle olarak partinin merkez ve yürütme kadroları değildi, fabrikalardan eski ve yeni oluşturulmuş parti hücrelerinden doğdu: Devrimciler devrimlerine sahip çıktı.

Bir devrimin başına gelecek ilk şey muhalefettir.

Öncelikle yıkılan düzenin kalıntıları düşmez yakasından. Tarihin tekerini tersine çevirmeye çalışanlardan kurtulmak için verilen var olma mücadelesi devrimin saflarında gedikler açar, cesaret kırar, zihinleri karartır. Bu atmosfer devrimin aşırı hızlı gittiğinin, hatta durması gerektiğinin en nihayetinde varacağı yere vardığının düşünülmesi için oldukça bereketlidir.

Rusya’da 1917 proleter devrimi üç yıl süren iç savaştan zaferle çıkmıştı ancak harap olmuş ve kaynaklarını neredeyse tüketmişti. Devrimi yapan işçilerin önemli bir kısmı cepheden dönememiş, dönenler de takatsiz kalmıştı. Yardıma gelecek dünya devriminden umudu kesmeye başlayan işçi sınıfı Sovyetlerdeki ağırlığını yitirerek, iktidarı, giderek bürokratikleşen devlet aygıtına kaptırdı.

Devrim artık dev bir memur kitlesinin elindeydi. Gittikçe artan ayrıcalıklarını istikrara kavuşturmaya can atan bu habis kitle, bir yandan, kendisine mal ettiği iktidarı işçi sınıfına karşı ilelebet elinde tutmanın yollarını ararken, beri yandan da yeniden güçlenen burjuvazinin rekabetini kırmaya çalışıyordu.

İşte bu koşullarda bir işçi muhalefeti, bir sol muhalefet öncelikle fabrikalardan ve devrimi yapan partinin bağrından, Bolşeviklerin arasından yükseldi. Devrim’i ve Bolşevizm’i gasp eden bürokrasi ve onun yozlaşmış sözcüleri, bu muhalefeti kendi geçmişlerinden koparmak için yeniden adlandırmakta gecikmeyecekti: Troçkistler…

Anlatılan Rusya’da ve dünyada proleter devrimin sürekliliği için mücadele eden Bolşevizm’in yenilgisinin hikâyesidir.

Devrimi yapan kuşağın kurşuna dizilmeden önceki son mücadelesi, komünizmi kapitalistlerin korkulu rüyası olmaktan çıkaran bürokratik düzenin inşası, sınıf savaşımının bir başka yüzü…

Sovyetlerde dolaşan hayalet: Troçkistler

SSCB'de Komünist Muhalefet TROÇKİSTLER
Cilt 1 Bolşevik Partisi İçinde Bürokrasiye Karşı Mücadele 1923-1927
Yazan : Pierre Merlet
Çeviren: Elif Hikmet
Yayına Hazırlayan: Özcan Özen
Kapak: Sevil Tarla
Dizi: Toplumsal Hareketler ve Siyaset-10
Sayfa: 176 sf.
Baskı Tarihi: Eylül 2015
Fiyat: 9,90  TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template