♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vince Vawter’in Ödüllere Boğulan Romanı Türkçe’de : Gazeteci Çocuk

Vince Vawter’in kendi yaşam öyküsüne dayanarak yazdığı gençlik romanı “Paperboy” nihayet dilimize kazandırıldı. Yayımlandığı 2013 yılına damga vuran ve ödüllere boğulan roman Kırmızı Kedi etiketiyle raflarda...

Amerika’nın Memphis kentinde yaşayan 11 yaşındaki Victor, kasabanın en iyi beyzbol oyuncularındandır, ancak konuşması, oyunculuğu gibi değildir. Kekelemeden, kendi adı da dahil olmak üzere, tek bir kelime bile söyleyemez.

Gazete dağıtan bir arkadaşının görevini temmuz ayı boyunca üstlendiğinde, bir kısmı sorunlu olan müşterilerle iletişim kurmak zorunda kalacağını bilir. Bilmediğiyse gazete dağıtmanın sandığı kadar kolay geçmeyeceği, tanışacağı insanların ve o yaz yaşanacak olayların onun hayatını değiştirecek olmasıdır. 

Yazarın kendi yaşam öyküsüne dayanarak yazdığı bu roman, bize cesur bir çocuğu ve hayatına giren tuhaf karakterleri tanıtırken kekemelerin dünyasına ilginç bir pencere açıyor. Kekemelerin zihinlerindeki kelimeleri dışa vuramamalarının nasıl bir durum olduğunu Victor’un etkileyici hikâyesiyle ortaya koyuyor. Gazeteci Çocuk, sürükleyici olduğu kadar dokunaklı bir gençlik romanı.

Gazeteci Çocuk, Ulusal Aile Yayınları Onur Ödülü’nü ve Amerikan Kütüphaneler Birliği Dikkate Değer Kitap Ödülü’nü aldı. Amazon.com’da 2013 Yılının En İyi Gençlik Kitabı, BookPage.com’da 2014 En İyi Çocuk Kitabı seçildi. Uluslararası Okuma Derneği tarafından hazırlanan Öğretmen ve Gençlerin Seçimi listelerine girdi.

Kekeme olan 11 yaşındaki Victor, bir aylığına arkadaşının gazete dağıtma görevini üstlenir. Ancak o yaz tanışacağı insanlar ve yaşayacağı olaylar onun hayatını değiştirecektir. Gazeteci Çocuk, sürükleyici ve bir o kadar da dokunaklı bir ilkgençlik romanı.


Dizisi : Kırmızı Kedi  / Çocuk
Özgün Adı : Paperboy
Yazan : Vince Vawter
Çeviren : Alaz Özbek
Sayfa : 212
Fiyatı : 14 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template