♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Kırmızı Kedi’nin Bilim Dizisinden Yeni Kitap : Görünmez Güçler

Kırmızı Kedi Yayınları’nın ilgiyle karşılanan bilim kitapları dizisinin yeni kitabı “Mikroplar Dünyayı Nasıl Yönetiyorlar?” sorusunun cevabı arayan “Görünmez Güçler” raflarda yerini alıyor.

Albert Einstein’ın 1934-50 arası yazılarını kapsayan “Son Yıllarım” ile başlayan “Popüler Bilim Dizisi”, , Steven Weinberg’in güncelliğini koruyan büyük patlama kuramı “İlk Üç Dakika” ve Neil Turok ile Paul J. Steinhardt’ın kozmosun yeni hikayesini anlattığı “Sonsuz Evren” ile sürmüştü. Serinin dördüncü kitabı da mikropların dünyaya olan etkilerini inceliyor.

“Bu kitap, tarihte neden oldukları hasarlar ve faydalarla birlikte en bilinen 75 mikrobu olağanüstü hikâyeleriyle kapsamlı olarak tanıtırken, aslında mikro-organizmaların yönettiği yaşadığımız dünyayı eğlendirici bir şekilde anlamamızı sağlıyor."

Etrafımız küçük ve çıplak gözle görülmeyen sayısız mikropla çevrilidir. Bu bakteriler, virüsler, mantarlar ve protozoonlar tüm insan topluluklarının her anını iyi ya da kötü etkilemektedirler. Yediğimiz peynirlerden ve içtiğimiz şaraplardan, petrol rezervlerinin kaynaklarına, atık dönüşüm tesislerinden modern endüstri toplumları tarafından kullanılan çeşitli ürünlere, sindirim sistemimizden biyoteknoloji endüstrisinin sentezlediği antibiyotiklere kadar neredeyse her alanda mikroplara bağımlıyız. Öte yandan mikroplar, geçmiş yüzyıllardaki çiçekten ve vebadan günümüzde devam etmekte olan koleraya ve AIDS’e kadar, dehşetli salgın hastalıklara da yol açarlar. Mikroplar, insana ait tüm dertlerin en beterlerinden sorumludurlar ve tarihteki en büyük orduların bile hakkından gelmişlerdir. 

“Birçoğumuz mikropların kuduz, tifo, çiçek gibi hastalıklara neden olduğunu biliriz ama sağlık alanı dışında oynadıkları rolü kaçımız bilir? Dixon kitabında her okuyucunun anlayacağı tarzda, mikropların yaşamımızda oynadıkları hayati önemi vurguluyor.” – Library Journal

Dizisi: Bilim
Türü: Araştırma
Özgün Adı: Power Unseen: How Microbes Rule the World
Yazan: Bernard Dixon
Çevirenler: Prof. Dr. Mine Anğ Küçüker, Prof. Dr. Emel Tümbay, Prof. Dr. Zeki Yumuk
Sayfa: 224
Fiyatı : 22 TL  


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template