♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Doğa Sporları Tutkunlarına Rehber Kitap: Bafa Gölü Bouldering

Doğa sporu tutkunları ya da arayışında olanlar için rehber niteliğinde bir kitap piyasaya çıktı. Milli kaya tırmanışçısı Zorbey Aktuyun tarafından “Bafa Gölü Bouldering” adıyla hazırlanan kitap, alternatif sporlar arasında yer alan, kaya tırmanışı olarak bilinen bouldering sporuna ilişkin bilgileri ve Türkiye’nin bu alanda gizli kalmış bir kaya cenneti olan Bafa Gölü’nü anlatıyor. 

Önceleri dağcılığın bir kolu olarak bilinip şu an bağımsız bir spor dalı haline gelmiş olan, kaya yüzeylerinde bulunan doğal tutamak ve basamakları kullanarak zirveye ulaşma hedefini taşıyan kısa kaya tırmanışı, diğer adıyla bouldering, Avrupa’nın nesillerdir sporcu yetiştirdiği, Türkiye’de ise henüz emekleme evresinde olan bir spor. Bu sporun Türkiye’deki potansiyeline dikkat çekmek ve meraklılarına profesyonel bir kaya tırmanış rehberi sunmak adına, Türkiye’nin ilk kısa kaya tırmanış rehberi, dünya şampiyonluk dereceleriyle adından söz ettiren milli tırmanışçı Zorbey Aktuyun tarafından çıkarıldı. Başlangıç olarak, kaya potansiyeli bakımından dünyanın üçüncü önemli bölgesi olan Bafa Gölü’nü işleyen Aktuyun, bu bölgedeki kayalar üzerinde ilk defa açtığı rotalarla bu sporun meraklılarına yol gösterici oluyor. 

Kitap İstanbul’da Boulder Istanbul, Antalya Geyikbayırı Bölgesi’nde Climbers Garden, Josito Guesthouse Camp, Rido Campsite, Olimpos’ta Kadirin Ağaçevleri, İzmir’de İzmir Dağ Evi, Bafa’da ise Bafa Karia Pansiyon’da tırmanış severlere  satışa sunuluyor.

Zorbey Aktuyun Kimdir?
22 Ocak 1985'te İzmir'de doğdu. 2011 yılında Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü'nü bitirdi. 15 yaşında tırmanışa başladığından bugüne Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde ve aralarında Çin, Fransa, İspanya, İtalya, Hindistan, Almanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin de bulunduğu birçok ülkede yarışmalara katılıp tırmanışlar yaptı. 17 yaşında bireysel olarak yarışmaya başladı ve 2007 yılında Türkiye Tırmanış Milli Takımı'na seçildi. Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun düzenlemiş olduğu ve David Mora Garcia tarafından verilen kursu tamamlayarak 2008 yılında Tırmanış Antrenörü oldu. 2010 yılında ise IFSC (Dünya Spor Tırmanış Federasyonu) rota yapıcısı Evgeny Kryvoshytsev tarafından verilen kursu tamamlayarak Ulusal Rota Yapıcı lisansını almaya hak kazandı. 2011'de Fransız PETZL firmasının Türkiye Tırmanış sporcusu seçildi. Aynı yıl dünyaca ünlü sporcularla birlikte Çin'de düzenlenen PETZL etkinliğinde ülkemizi temsil etti. Halen medya organlarına tırmanış yazıları yazmaya, spora yeni başlayanlara yol göstermeye, ülkemizin değişik bölgelerinde yeni tırmanış rotaları açmaya, Milli Sporcu olarak Türkiye ve yurtdışında yarışmalara katılmaya ve kayada tırmanmaya devam etmektedir.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template