♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Patrick Süskind’den Aşk ve Ölüm Üzerine

Başyapıtı “Koku” ile tanıdığımız Alman yazar Patrick Süskind’in Türkçe’ye çevirisi ne yazık ki beklediğimiz gibi değil... Yıllardır külliyatının çevrilmesini bekliyoruz, sadece beş kitabı raflarda mevcutken, bunlardan bazılarının yeni baskıları da bulunmuyor... Nihayet beklediğimiz müjde Can Yayınları’ndan geldi ve yeni bir Patrick Süskind kitabı “Aşk ve Ölüm Üzerine” raflarda yerini aldı...

Patrick Süskind, aşkın izini sürdüğü denemesinde geçmişten günümüze Batı’nın düşünce, kültür ve edebiyat dünyasının yönünü belirlemiş İlkçağ düşünürlerini, mitik ve kurmaca kahramanlarını ve yazarlarını yanına alarak, duygu dünyasına doğru düşünsel bir yolculuğa çıkartır okurunu. Aşk nasıl tanımlanagelmiştir? Sokrates’in Phaidros’ta ifade ettiği gibi bir coşkunluk hali, bir tür delilik midir aşk? Yunan düşünürün Diotima’ya söylettiği gibi “güzelliğin içinde doğurma ve yaratma sevgisi” midir gerçekten de? Stendhal’in ifade ettiği gibi ölümle doğal bir ilişki içinde midir? Yoksa düpedüz ahmaklık mıdır? İşte bu ve bunun gibi soruların peşine düşerken bir yandan gündelik yaşantılarımızın deneyimlerine yöneltir bakışını, diğer yandansa Orpheus’tan İsa’ya, Platon’dan Sokrates’e, Mozart’tan Wagner’e, Mann’dan Kleist’a uzanan hatlar üzerinde ilerler: Aşk ile ölümü uzlaştırma girişiminde bulunan Orpheus; hayatında Eros’a yer vermeyen, bunun yerine mutlak iktidara tutkun bir İsa figürü; aşk ölümlerini tümden romantikleştiren 19. yüzyıl âşıkları; 21. yüzyılın hızlı âşıkları Süskind’in eleştirel süzgecinden geçirilir.

“Hakkında ne kadar az düşünürsek bizim için o kadar apaçıktır aşk; ama etraflıca
düşünmeye başladığımız anda başımızı belaya sokarız.”

Süskind’in, zaman zaman sivri bir alaya uzanan sevecen bir ironiyle kaleme aldığı metni, Batı kültürünün aşkı anlamlandırma, deneyimleme ve sanat düzleminde ölümsüzlüğe kavuşturma tarihine ilişkin bir yeniden bakış olarak da değerlendirilebilir.

Yeni Tanışanlar için Patrick Süskind
1949 yılında Almanya’da, Münih kenti yakınlarındaki Ambach’ta doğdu. Münih Üniversitesi’nde Ortaçağ ve Modern Çağ tarihi öğrenimi gördü. Önceleri televizyon dizilerine senaryolar yazdı. 1979’da yayımlanan ve başyapıtı sayılan ilk romanı Koku ile uluslararası üne erişti. 1980’de yazdığı ilk oyunu Kontrbas, Almanya, İsviçre ve Avusturya’da en çok sahnelenen oyunlar arasına girdi. Koku’nun ardından 1988’de Güvercin ve 1991’de Herr Sommer’in Öyküsü adlı romanları yayımlanan Süskind, günümüz Alman edebiyatının en saygın yazarlarından biri olarak kabul ediliyor.


Patrick Süskind’in Can Yayınları’ndaki diğer kitapları:
Koku, 1987
Güvercin, 1988
Herr Sommer’in Öyküsü, 1994
Üçbuçuk Öykü, 1998
Kontrbas, 2010


AŞK VE ÖLÜM ÜZERİNE
Yazar: Patrick Süskind 
Çeviri: Şeyda Öztürk
Tür: Deneme 
Sayfa sayısı: 60 Sayfa
Fiyatı: 9,50 TL
Yayın tarihi: 12 Kasım 2014


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template