♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

9. SineMardin 30 Mayıs’ta Başlıyor!

Bu yıl 30 Mayıs-6 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 9. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, sinemaseverleri sinemaya doyuracak.

2006 yılında sinemasız şehrin film festivali olma iddiasıyla yola çıkan ve Mardin’e sinema kazandıran SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, dokuzuncu kez kapılarını açıyor. Bu yıl 30 Mayıs-6 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, sıra dışı film seçkisi ve konuklarıyla bir hafta boyunca sinemanın nabzını tutacak. Festivalin sanatsal içeriği festival başkanı Helün Fırat ve program yönetmeni Zihni Tümer tarafından hazırlanıyor. Daha önce Bahman Ghobadi, Majid Majidi gibi Ortadoğu sinemasının önemli isimlerini ağırlayan SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, bu yıl da komşu coğrafyasının sinemasına özel bir bölüm açacak. 

Bir sinema havalığı SineMardin
Temel amacı, Mardin’de sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak olan SineMardin, ilk olarak gerçekleştirildiği 2006 yılından bu yana kent ölçekli model bir film festivali olarak Mardin’de sinema kültürünün ve üretiminin gelişmesini ve sinema endüstrisinin bölge coğrafyasıyla tanışmasına olanak sağlamaktadır. Mardin, eşsiz özelliklerinin yanında öyle bir ayrıcalığa sahiptir ki, diğer kentlerden farklı olarak sinemayla olan ilişkisini sürekli kılabilmiştir. Sinema literatürüne “Mardin Işığı”olarak taşınmış bu özellik, Mardin’in bir plato kent olarak ülkemiz ve dünya sinemasının cazip mekânlarından biri olarak tanınması ve sinema endüstrisi için bir buluşma havalığı olmasının önünü açacaktır. 

SineMardin Film Festivali Başkanı Helün Fırat: “SineMardin, sürdürülebilir bir deneyim kültürünün Mardin’in sinemayla alakalı altyapısıyla harmanlanarak tanıtılmasını amaçlamaktadır. Dokuzuncu kez gerçekleştirilecek olan SineMardin, onuncu yılına doğru giderken dopdolu bir programla Mardinli sinemaseverlerle buluşacak.” 

Ülkemizin tek senaryo odaklı film festivali olan SineMardin, Türkiye ve dünya sinemasından senaryo ödüllü seçkinin yanı sıra açacağı iki ayrı alt kategoride güldürü sineması ve “Anlatılmayan Hikayeler” başlığı altında bölgenin sosyo-politik gerçekliğini vitrinine taşıyacak. 

Süryani sinemasına özel bir yer ayıracak olan SineMardin, genç Süryani yönetmenlerin filmlerinin yanısıra Mardin kökenli ünlü şarkıcı/aktris Feyruz’un filmografisine yer verecek.        

Film yapım ve film analiz atölyeleriyle genç sinemacılarla buluşacak olan SineMardin, Mithat Alam Film Merkezi iş birlikteliğiyle kısa film gösterim ve seminer programı gerçekleştirecek. 

Düğün Dernek ekibi SineMardin’de…
Türk sinemasının 100'üncü yılında 6 milyon 653 bin 84 kişilik gişesiyle en çok izlenen ikinci film olan Düğün Dernek SineMardin'e geliyor. Yönetmenliğini ve senaristliğini Selçuk Aydemir'in, başrolünü Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin gibi komedi oyuncularının paylaştığı film, bu yıl SineMardin'in 'Güldürü seçkisi"nde yer alacak. Böylece daha önce Bir Bulut Olsam dizisinde rol alan ve rahmetli senarist Meral Okay'ın önerisiyle Mardin'de komedi oyunculuğu yapmaya karar veren Kural ve Cemcir yeniden Mardin'e gelmiş olacak. Üstelik bu kez Mardin izleyicisini güldürmeye gelecekler.

Reha Erdem dört filmiyle Mardin'e geliyor
9.SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, bu sene Türk sinemasının  önemli yönetmenlerini ağırlıyor. Anlatılmayan Hikâyeler seçkisinde ünlü yönetmen Reha Erdem son filmi Şarkı Söyleyen Kadınlar, Kosmos, Hayat Var ve A Ay filmleriyle festivale geliyor.Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template