♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Alternatif Rock'ın Yenilikçi İlahları Dredg, Avea Escape To Music ile İstanbul'da

Rock sahnesinde adeta bir sanat eseri gibi ışıldayan California’lı dâhi topluluk Dredg, bu yıl 4.’sü düzenlenen “Avea Escape To Music” konserleri kapsamında 25 Nisan’da Maçka Küçükçiftlik Park’ta sahne alacak.

Avealı’lar, deneyselliği ve değişimi her zaman öncelikli tutan yenilikçi topluluk Dredg’in konser biletlerine, internet üzerinden yüzde 20 indirimle sahip olabilecekler.

Los Gatos çıkışlı grup, dönemin güçlü ana akımlarının uzağında kaydettikleri demolarıyla sınır tanımayacaklarını daha ilk günlerinde ispatlamışlardı. Deneyselliği ve değişimi öncelikli tuttukları yeniliğe açık bir ruha sahip olan Dredg, grup üyelerinin kendi kişisel deneyimlerini adeta tek bir sanat eseri oluşturmak adına buluşturdukları ortak bir noktada yoluna devam ediyor. Bu yıl 4.’sü düzenlenen Avea Escape To Music serisi kapsamında 25 Nisan’da Maçka Küçükçiftlik Park’ta sahne alacak olan Dredg, alternatif rock dünyasındaki eşsiz konumunu uzun yıllardır korumaya devam ediyor.

Salvador Dali’den Uyku Felci Hastalarının Rüya Tasvirlerine...
Kuruldukları günden beri orijinal kadrosunu koruyan Dredg, vokalde Gavin Hayes, gitarda Mark Engles, bas gitarda Drew Roulette ve davulda Dino Campanella’dan oluşuyor. Grubun bağımsız bir etiketle 1998’de yayınlanan ilk albümü Leitmotif, Amerika Birleşik Devletleri’nde geniş bir coğrafyaya yayılan tutkulu bir hayran kitlesi oluşturdu. Leitmotif görsel ve lirik zenginliğiyle olduğu kadar müzikal derinliğiyle de çağdaşlarının çok ilerisinde ve farklı bir yerde duruyordu. Grubun deneysel yönünün daha da belirginleştiği El Cielo, Interscope Records etiketiyle yayınlandığında uluslararası bir şöhretin kapıları da aralanmış oldu. Salvador Dali’nin bir düşünden esinlenerek yaptığı çalışmalarından biri albümün genel konseptini; uyku felci hastalarının rüya tasvirleri ise şarkı sözlerinin temelini oluşturuyordu. El Cielo, çölde yazılmış ve dahası George Lucas’ın çiftliğinde kaydedilmişti. Dredg bu albümle rock dünyasında rüştünü kanıtlamış oldu.

Şaşırtıcı ama tanıdık, Uyumlu ama ezber bozan...
Kariyerlerinde bir basamak daha yükseldikleri “Catch Without Arms” ile Dredg, hayatın hem pozitif hem de negatif uçlarına odaklanıyor ve albümdeki öyküler grubun müzikal dehasıyla birleştiğinde sevenleri için bir başyapıt; grubu ilk kez tanıyanlar içinse bir sürpriz olarak kabul ediliyordu. Bu albümün sonrasında gelen “The Pariah, the Parrot and the Delusion” da hem duygusal hem de agresif yapısıyla yine tam bir Dredg klasiği olarak kabul edildi. Şaşırtıcı ama tanıdık, uyumlu ama ezber bozan son albüm “Chuckles and Mr. Squeezy” ile grubun değişimi esas alan yapısı bu kez ‘Art Rock’tan ‘Dark Pop’a sıçramış oldu. Dredg, 25 Nisan’da Avea Escape to Music serisi kapsamında Maçka Küçükçiftlik Park’ta çarpıcı bir performansla takipçilerini selamlayacak.

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template