♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Thesis On a Homicide / Cinayet Tezi

Oscar Ödüllü “Gözlerindeki Sır”ın yıldızı Ricardo Darin ve “Hücre 211” ile çıkışa geçen Alberto Ammann’ın başrollerini paylaştığı psikolojik gerilim “Thesis On a Homicide”, “Cinayet Tezi” adıyla 30 Ağustos’ta gösterime giriyor.

Son yıllarda çıkışa geçen Arjantin sinemasının popüler örneği Diego Paszkowski’nin romanından Patricio Vega tarafından senaryolaştırılmış. Ağırlıklı olarak bizde pek bilinmeyen tv dizilerine çalışan Vega, Natalia Oreiro’nun popülerleştirdiği işlerin senaristi olarak göze çarpıyor ve bu boyutta bir senaryo için ilk deneyiminde... Yönetmen Hernán Goldfrid içinde aynı şeyleri söylemek mümkün... Vega’nın yazdığı senaryoyla Oreiro’lu 2009 yapımı “Música en espera” ile ülkesinde başarılı bulunan Goldfrid, ikinci uzun metrajında daha büyük çapta filmle çıkış arıyor... Bu çıkış için biçilmiş kaftan olan oyuncu kadrosu ile ilk planlamada başarılı olmuşa benziyor ikili... Ricardo Darin, Alberto Ammann, Calu Rivero ve Arturo Puig’ten oluşan kadro en azından yabancılık çektirmeyecek...

Roberto Bermudez bir hukuk fakültesinde profesörlük yapan eski bir ceza avukatıdır. Bir gün ders verdiği fakültenin önünde bir cinayet işlenir. Katil, Roberto’yu bu tehlikeli oyuna çekmek istercesine bazı izler ve ipuçları bırakmıştır. Roberto, cinayet üzerine kendisiyle sürekli teorik tartışmalar yapan zeki öğrencisi Gonzalo’dan şüphelenmeye başlar. Roberto’nun bu cinayet tezini çözmek ve katili tekrar birisini öldürmeden durdurmak için çok az vakti vardır.

“Herşey detaylarda gizli” diyen fragman iyide, “Inception” hatırlatması yaparcasına parayı döndürmenin pek bir mantığı yok... Zaten çok fikir vermiyor ama yine de bir bulmacanın peşine takılacağız belli ki... Ve bu bulmacada künyenin en umut veren tarafı kaynağının roman olması... Ocak ayında ülkesinde gösterime girdikten sonra “Gözlerindeki Sır”ın çok uzağında kaldığı eleştirileriyle Avrupa’da pek fırsat bulamayan film, beklentilerin altında kalmış görünüyor... Yine de Arjantin sinemasının yükselişi ve bulmaca merakımız dolayısıyla merakla bekliyoruz...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template