♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Planes / Uçaklar

“Arabalar” dünyasının üstünden uçarak gelen, Disney’in aksiyon dolu 3D animasyon komedi macera filmi “Planes”, “Uçaklar” adıyla 23 Ağustos’ta gösterime giriyor...

Uçaklar, hava yarışçısı olarak mücadele etme hayalleri kuran kasaba uçağı Dusty’nin hikâyesini konu alıyor. Ancak Dusty tam olarak yarışmak üzere yapılmış bir uçak değildir ve yüksekten korkmaktadır. Bu yüzden donanma pilotu Skipper’a başvurur ve Skipper, Dusty’nin yarış parkurunun son şampiyonu Ripslinger’la boy ölçüşecek seviyeye gelmesine yardım eder. Dusty’nin cesareti, hayal bile edemediği yüksekliklere ulaşmayı amaçlarken büyük bir sınavdan geçer ve bu durum kendisini hayranlıkla izleyenlere uçmak için ilham verir. 

Disney’in son işi, yine alışık olduğumuz garantili formülü uyguluyor... Ne olursan ol, hayallerinden vazgeçme... İmkansız diye bir şey yoktur... Bu klasik formülün yaratıcıları, “Tinker Bell” serisinden Jeffrey M. Howard, üstad John Lasseter ve aynı zamanda filmin yönetmeni de olan Klay Hall... “Family Dog” ve “The Simpsons” dahil ağırlıklı olarak tv’ye çalışan Hall, ilk kez büyük bir projede yönetmenlik yapıyor... Seslendirme kadrosundaysa Val Kilmer, Julia Louis Dreyfus, Teri Hatcher, Dane Cook, Stacy Keach ve John Cleese var ama ağırlıklı olarak türkçe dublajla salonlarda olacağı için Mustafa Sandal’ın başını çektiği kadroya mahkumuz... Fragmanı izlediğimizde görünen tipik bir devam filmi... Arabaların uçan versiyonu, aynı formül, aynı olay örgüsüyle geliyor besbelli... Yine de işin arkasında usta bir ekip olunca havaya girmek mümkün... Çocuklar yine çok sevecek ama büyükler için aynı şeyi söylemek biraz zor gibi... Birde ekleyelim, uçma tutkusu Disney’in değil Miyazaki ustanın işi... Aileler için öncelikli animasyon, geri kalanlar için sıradan bir alternatif...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template