♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Therese Desqueyroux / Bir Kadının Gözyaşı

Nisan 2012´de hayatını kaybeden, Fransız Yeni Dalgası’nın büyük yönetmeni Claude Miller’ın son filmi “Therese Desqueyroux”, “Bir Kadının Gözyaşı” adıyla 12 Temmuz’da vizyona giriyor...

1976 yapımı ilk uzun metrajı “La meilleure façon de marcher” ile başlayan filmografisi boyunca 16 kurmaca, 3 dökümanter ve 2 kısa filme imza atan Miller, 1993’te “L'accompagnatrice” ile İstanbul Film Festivalini de fethetmiş ve iki ödül almıştı... 70 yaşında kaybettiğimiz yönetmen, son filminde, geleneksel aile değerlerine sıkışıp kalmış bir kadının zorlu günlerini kadın hakları mücadelesi, özgürleşme ve cinsel serbesti kavramları üzerinden anlatıyor. 

1920´lerde Fransa´da Bordeaux yakınlarındaki Landes´da evlilikler ailelerin toprak paylaşımı üzerinden plânlanmaktadır. Thérèse Larroque da böylece Bayan Desqueyroux oluvermiştir, ama çağına göre ileri fikirleri yerel göreneklerle çelişir. Evlendiği adama göre fazla akıllı olan Thérèse, boğucu evliliğinden kurtulmak ve hayatını doya doya yaşamak için aşırı yollara sapacaktır.

Senaryosunu François Mauriac’ın romanından, Natalie Carter ile birlikte kotardığı filmde Miller başrolleri Audrey Tautou, Gilles Lellouche, Anais Demoustier ve Catherine Arditi’ye vermiş... İlk gösterimi yönetmenin vefatının ardından Cannes film festivali’nde yapılan film, övüglerle karşılanarak yılı festivallerde geçirmeye devam ediyor... İstanbul Film Festivali’nde “Edebiyattan Beyazperdeye” bölümünde yer aldıktan sonra vizyona girecek olması da, avrupa sineması tutkunları için son filmini izleyerek yönetmeni anma fırsatı... Yeri gelmişken yönetmeni sevgi ve saygıyla anıyor, henüz tanışmamış olanlar için “La petite voleuse” başta olmak üzere filmlerini tavsiye ediyoruz...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template