♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Tanınmış Türk Yazarları 2013 Londra Kitap Fuarı’nda

Birleşik Krallık’ın uluslararası kültürel ilişkiler kuruluşu British Council, 2013 Londra Kitap Fuarı Odak Ülke Kültür Programını duyurmaktan büyük mutluluk duyar: Bütün Renkleriyle Türkiye 

Londra Kitap Fuarı 2013 Odak Ülke Kültür Programı, Türkiye’nin tanınmış yazar ve yayıncılarını İngiltere’ye taşıyacak. Program İngiliz okurlarla Türk yazarları buluşturarak ve etkileşimde bulunmaları için az bulunur bir fırsat sunacak. Londra Kitap Fuarı için hazırlanan seçkin program kapsamında bir dizi halka açık ve mesleki etkinlik düzenlenecek; Türkiye’den gelen yazarlar uluslararası edebiyat dünyasının temsilcileri ve İngiliz meslektaşlarıyla bir araya gelerek tartışmalara katılacaklar. 

British Council Kültür Programında, dört kente yayılmış 15 farklı mekanda düzenlenecek 40’a yakın etkinlikte Türkiye’den 20 yazar, bazıları İngiltere’den olmak üzere 35 panelist, çevirmen ve editör yer alıyor. Yazarlar, değişim halinde olan Türkiye’de yazarlık uğraşını ele alacak, edebiyat ve yazarlığın geleceğini tartışacaklar. Kültür Programı, Londra Kitap Fuarı’nda 11 yazarla dört seminer düzenleyecek olan, Türkiye Uluslararası Kitap Fuarları Organizasyon Komitesi iş birliği ile hazırlandı.

Konuk yazarlar, Türkiye ve İngiltere’den yazarlar, okurlar ve edebiyat uzmanlarına danışılarak, Türkiye’deki yayın ve edebiyat dünyasının zenginliğini en iyi şekilde temsil edecek, aynı zamanda İngiliz okurların ilgisini çekebilecek yazarlar arasından seçildi. Yazarlar arasında romancılar, şairler, öykü yazarları, çocuk kitapları yazarları, gazeteciler, anı yazarları, oyun yazarları, senaristler ve hiper-kurmaca yazarları bulunuyor. British Council tarafından Kültür Programına katılmak üzere desteklenen yazarlar şunlar: İnci Aral, Oya Baydar, Fethiye Çetin, Fatih Erdoğan, Murat Gülsoy, Hakan Günday, Müge İplikçi, Ayşe Kulin, Mario Levi, Perihan Mağden, Bejan Matur, Murat Menteş, Murathan Mungan, Bariş Müstecaplıoğlu, Asli E Perker, Elif Şafak, Ece Temelkuran, Ayfer Tunç, Ahmet Ümit ve Mehmet Yaşin; Uluslararası Kitap Fuarları Organizasyon Komitesi tarafından desteklenen yazarlar: Beyazıt Akman, Nazan Bekiroğlu, Filiz Aygündüz, Esmahan Aykol, Faruk Şüyün, Turhan Günay, Buket Aşçı, Cem Erciyes, Tarık Tufan, Şavkar Altınel, Salih Zengin. 

Detaylı bilgi için:
https://www.facebook.com/BritishCouncilTurkey/app_208195102528120
http://www.britishcouncil.org/tr/turkey-arts-london-book-fair-2013-cultural-programme-market-focus-country?WT.mc_id=LBFtab 

British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack, fuarın iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirdiğine dikkati çekerek; “Bu yıl Londra Kitap Fuarı Odak Ülke Kültür Programı’nın İngiltere ve Türkiye arasında kültürel alışverişi arttırmak için oluşturulabilecek ortaklık ve fırsatların üzerinde durması bizi çok mutlu etti. Kültür Programı kapılar açacak, yeni edebiyat bağları kuracak ve Türkiye’de İngiltere’nin, İngiltere’de de Türkiye’nin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır” dedi.

British Council Edebiyat Direktörü Susie Nicklin ise, hazırlanan kültür programı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Londra Kitap Fuarı Odak Ülke Kültür Programı ile gerçekleştirdiğimiz küresel ortaklık, yurt dışından İngiltere’ye yazarların davet edildiği en kapsamlı ve sürekli projedir. Bu yıl Türkiye’nin odakta olmasından büyük heyecan duyuyoruz. Kültür Programı Türkiye’nin zengin çeşitliliğini yansıtıyor ve Türkiye’nin çağdaş yazarlarının ve edebiyatının İngiltere’de bu denli kapsamlı bir biçimde sunulduğu en büyük etkinlik olma niteliğini taşıyor.”

Farklı türleri ve farklı kuşakları kapsayan geniş bir yelpazede yer alan konuk yazarlar, Londra’da katılacakları etkinliklerde çağdaş Türk yayın dünyasının çeşitliliğini yansıtacaklar. Küresel yayıncılık sektörünün en önemli yıllık organizasyonlarından biri olan Londra Kitap Fuarı her yıl 25 bin kadar ziyaretçiyi ağırlıyor. Fuar, telif hakları görüşmelerinin yapıldığı ve kitap, ses, televizyon ve film ve dijital yayıncılık gibi farklı mecralar aracılığıyla eserlerin satış ve dağıtımının müzakere edildiği küresel bir pazar yeri olma özelliğini taşıyor.

Londra Kitap Fuarı Direktörü Jacks Thomas, Odak Ülke Kültür Programıyla ilgili olarak “Odak Ülke Programları için yıllarca yapılan hazırlıkların sonuçlarını görmek her zaman çok güzel oluyor. Son birkaç senedir British Council ve Türk yayıncılık sektörünün temsilcileriyle Londra Kitap Fuarı 2013 için çalışıyoruz. Türkiye odak ülke kültürel programının tüm fuarın gözdesi olacağına hiç şüphe yok” dedi. 

Günün Yazarı: Elif Şafak olacak
Londra Kitap Fuarı’nın Odak Ülke ‘Günün Yazarı’ etkinliğine 16 Nisan Salı günü ödüllü yazar ve gazeteci, İskender ve Aşk gibi kitapların yazarı Elif Şafak konuk olacak. Kültürel program kapsamında Elif Şafak seminer ve tartışmalara katılmanın yanında imza günü etkinliklerine de katılacak. 

Konuk yazarlar ve diğer katılımcı yazarlar Londra Kitap Fuarı’nda farklı konuları ele alacaklar. Bu konular arasında şunlar yer alıyor:

Değişim halindeki Türkiye’de yazarlık
Türkiyeli Çocuk Kitabı Yazarları: Çocukları Okumaya Yönelten Şeyler Nelerdir?
Çağdaş Türk Edebiyatı Nedir? Çeşitliliği Kucaklamak 
Kültürler Kavşağı: Türkiye’yi Uzaktan Yazmak
Türkiye’de Kitap ve Ekran: Rekabet mi, İşbirliği mi? 
Yeni Kurmaca: Fantezi ve Polisiye
Türkiye’de Edebiyatın Geleceği

Kültürel Program kapsamında yıl boyunca Londra’daki seçkin mekanlar ile İngiltere çapında farklı yer ve festivallerde ek seminer ve etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinliklerin arasında Foyles’da ve British Library’de düzenlencek etkinlikler ile İngiltere PEN ve Uluslararası PEN işbirliği ile düzenlenen yuvarlak masa toplantısı da yer almakta. 

Etkinlikler bir yıl önce başlamıştı
Kültür Programı, Türkiye ve İngiltere’de edebiyat çevreleriyle son bir yıl içinde gerçekleştirilen bir dizi etkinliğe de nokta koyacak. Bu etkinlikler arasında; İstanbul ve Norwich’te misafir yazar programları, her iki ülkede edebiyat festivalleri, İngiliz yayın dünyasının temsilcilerini iş bağlantıları kurmak üzere Türkiyeli meslektaşlarıyla bir araya getiren toplantılar, Türkçe’den İngilizce’ye çeviri yapan genç edebiyat çevirmenlerine sunulan Genç Çevirmen Ödülü ve Maureen Freely ve Sahsa Dugdale tarafından verilen eğitim, Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerine yönelik düzenlenen ‘Paylaştıkça Artan Hikayeler’ web konferansı ve Edinburgh Dünya Yazarlar Konferansı’nın İzmir’de düzenlenen Türkiye ayağında Türkiyeli ve İngiliz yazarların bir araya gelmesi yer almakta.

Londra Kitap Fuarı ile altı yıldır stratejik ortak olarak çalışan British Council, 2013 Odak Ülke Programını birkaç yıla uzanan bir süreçte resmi ortakları, sektör çalışanları ve uzmanlarla istişarede bulunarak ve çeşitli araştırmalar yaparak oluşturdu.


Poster Projesi
Ayrıca Odak Ülke Türkiye Kültürel Programı kapsamında düzenlediğimiz POSTER PROJESİ ünlü yazar ve tasarımcıları bir araya getirerek ortak çalışmalara imza atmasını sağladı. 7 adet özel tasarım poster çalışmasını içeren bu projede; yazarların kitaplarından esinlenen tasarımcılar, kendi bakış açılarını tasarladıkları posterlerde görselleştirdiler. Yazarların sözcüklerle anlattıkları, tasarımcıların kalemlerinden hayranlık uyandıracak çalışmalara dönüştü.

1 – 16 Nisan arasında düzenlenen çekilişte 5 kişi, 5 imzalı kitap, 5 imzalı poster ve kartpostallardan oluşan hediye setini kazanma şansı elde ediyor. 

Çekiliş linki: https://www.facebook.com/BritishCouncilTurkey/app_143103275748075
Detaylı bilgi: https://www.facebook.com/BritishCouncilTurkey/app_208195102528120

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template