♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Can Yayınlarından Slyvia Plath'ı Anımsatan Bir Best Seller: Gümüş Karası Deniz


Parla Adası’nda yaşayanlar, içlerinden birinin kaybı için hâlâ yas tutuyorlar. O kay- bın üzerinden dört yıl geçti ve adı olmayan, giysileri olmayan bir adam adanın bir koyunda karaya vurdu. Kimileri onun Balıkadam masalındaki gibi denizden gelen güçlü, iyi kalpli ve yakışıklı bir efsane kahramanı olduğunu söyledi; kimileri de ondan kuşkulandı. En büyük kaybı yaşamış olan Maggie’ye göre de bu yabancı adaya yeniden aşkı getirdi. Ama günler geçtikçe o adam bütün ada halkını değiştirdi ve sonunda gerçek hikâyesini anlatmanın zamanı geldi… 

Genç İngiliz yazar Susan Fetcher’in, şiirsel anlatımıyla biçimlenen Gümüş Karası Deniz, en beklemediğimiz anda yaşamın bizden neler alabileceğini, neler verebileceğini ve hangi biçimde olursa olsun, sevginin en büyük armağan olduğunu anlatıyor. Fletcher yitirilenler, yalnızlık, suçluluk ve sır saklamanın insanların ruh sağlığını nasıl etkilediği temalarını işleyen ödüllü bir yazar. Kişilik özelliklerini, acıları, çocuklukta deneyimlenen acımasızlığı, gizli sığınma yerlerini ve adanın dağlarını, denizini, dalgaların yükselip alçalmasını öylesine inceden inceye anlatıyor ki, adayı avucunuzun içi gibi bildiğiniz, adalıları yakından tanıdığınız duygusunu yaşıyorsunuz. 

Denizin hikâyenin başından sonuna kadar parıltısıyla yaşama ışık tuttuğu Gümüş Karası Deniz, sevecen, lirik, insanları arındıran, göz kamaştıran, büyüleyici bir roman!

“Olağanüstü şiirsel bir dili var: Büyülü, rüya gibi, kusursuz; yer yer Slyvia Plath’i anımsatıyor. (…) Susan Fletcher’ın her bir cümlesi baştan çıkaran bir güzelliğe sahip, işlediği konularsa alabildiğine derin…”
Sunday Times

"Güneşin suda yansımasını anımsatan göz kamaştırıcı diliyle Gümüş Karası Deniz, en derin kedere rağmen tükenmeyen umudu, yok edilemeyen yaşamı ve sevginin her türünün, en başta da aşkın arındırıcı gücünü anlatıyor."
Independent

SUSAN FLETCHER, 1979’da Birmingham’da dünyaya geldi. York Üniversitesi’ndeki İngiliz Edebiyatı öğreniminin ardından East Anglia Üniversitesi’nde Yaratıcı Yazarlık dalında lisansüstü çalışmasını tamamladı. 2004’te yayımlanan ilk romanı Eve Green ile 2004 “Whitbread İlk Roman Ödülü”nü kazandı. İkinci romanı Oystercatchers (İstiridye Avcıları) 2007’de, ilk adı Corrag olan üçüncü romanı Witch Light (Cadı Işığı) 2010’da yayımlandı. Gümüş Karası Deniz, 2012’de yayımlanan en yeni yapıtı. 

GÜMÜŞ KARASI DENİZ
Yazar: Susan Fletcher 
Çeviren: Can Belge
Tür: Roman 
Sayfa sayısı: 462 Sayfa
Fiyatı: 22 TL
Yayın tarihi: 20 Mart 2013

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template