♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Modern Zamanlara Özel Aşk Masalları

Solmaz Kâmuran, 21’inci yüzyıla özel, yeni, mini mini aşk masalları yazdı. İnkılâp Kitabevi’nden çıkan Aşk Tutulması, bir portakalın bir moto-kuryeye duyduğu ölümüne aşkı, evine girdiği kadına sırılsıklam âşık olunca, tüm imkânsızlıklara meydan okuyan bir karasineğin öyküsünü anlatıyor. Bu gerçeküstü aşkları okurken, aşkın engel tanımadığına inanacaksınız!

21’inci yüzyıl, hızın, bilginin ve aklın zamanı, akıllı cep telefonları, notebooklar, laptoplar hayatımızı kolaylaştırırken, müthiş bir hızla dokunduğumuz şeyler aynı hızla avuçlarımızın arasından kayıveriyor. Aşk bile… 

Solmaz Kâmuran, İnkılâp Kitabevi’nden çıkan son kitabı Aşk Tutulması’nda bambaşka bir dünyanın kapılarını bizim için aralıyor. Dünyaca ünlü Türk Ressam Nevin Hirik’in çizgileri eşliğinde bizi masalsı aşklar diyarına sürüklüyor. 

Üç mini öyküden oluşan bu düş kitabı, “Portakal Hanım”ın aşkıyla başlıyor. Portakal Hanım, yazar tarafından bilinçli seçilmiş, okuru yanıltmak isteğiyle kurgulanmış bir isim değil, “Portakal Hanım” gerçekten de bir portakal, turuncu, parlak kabuklu ve bir lunaparkta karşılaştığı moto-kuryeye sırılsıklam âşık... 

Üstelik ne yapıp edip –buna kısıtlı ömrünün bir bölümünü feda etmek de dahil– âşık olduğu adamın evine girmeyi göze alacak kadar da cesur. Aklın sınırlarını zorlayan bu aşk karşılıksız kalmıyor elbette. Kâh sevgilisinin gelişini iple çekerken hasretten yüreği patlayacakmış gibi olan, gözyaşlarını içine akıtan –çünkü meyveler gözyaşlarını içine döker– kâh sevgilisiyle uyurken mutluluktan bulutlara yükselen bu güzel ve turuncu kadın okuyucularını derinden etkileyecek. 

Peki bir fırtına –belki de sadece bir meltem– sonrasında evine girdiği kapkara saçlı kadına derin bir aşkla bağlanan karasineğe ne demeli? Bin gözüyle bakıp gördüğü, görür görmez vurulduğu kadının saçlarının arasında uyurken, mutluluktan bir daha uyanmamayı dileyen karasineğin cesaretini gösterebilir miyiz? 

Solmaz Kâmuran’ın düşler evreninde hiçbir şey imkânsız değil. Aşk Tutulması, aşka dair unuttuklarımızı tekrar hatırlatacak, zarif ama güçlü öyküleriyle bizi hüzünlendirecek, gülümsetecek, tekrar masallara inanmamızı sağlayacak. 

“Kendinden dışarı taşınandır aşk” 
Aşk Tutulması, resimle yazının iki kardeş dünyanın birbirine akrabalığını onaylattığı özel bir şiirselliğin kitabı. Solmaz Kâmuran’ın fantazmagorik üç küçümen öyküsüne ressam Nevin Hirik düşselliğin sınırlarını zorlayan resimleriyle eşlik ediyor. 

Aşka yer açın… Elinizdeki kitap size gölgesini bırakıp giden bir aşkı anlatıyor. Her satırında şiirin, öykünün ve aşkın düş dünyasından taşıp önünüze gelen bir suç ortaklığının başyapıtı. Aralarında aşktan daha iyi bir şey bulunduğunu hisseden âşıklara bundan daha iyi bir kanıt, bundan daha iyi bir nefes verilebilir mi? Bazen aşk size kalbinizin ışığını hatırlatır. Bazen aşk size bir yangını büyütmenin hatırasını verir. Bazen aşk rüzgârda unutulan bir mumdur. Bazen aşk binlerce yıldır tanıdığınız bir yabancıdır. Bazen aşk… Yalnızca aşk… 

Her kelimesiyle aşka bakan, üşüdükçe üstüne tülden iyiliği örten lirik bir güneşin altında ısınmaya var mısınız? 

Aşk Tutulması, nicedir unutulan iyiliğin harflerini sevgililerin kalplerine ilmek ilmek ören bir düş bahçesi. Şimdi bu bahçede konaklamanın, nefes almanın vaktidir. Kalpten kalbe taşınan iyiliklerin gölgesi hep yanı başınızdadır artık… Onu tülden bir aşkın iyiliğiyle sarıp sıralamanın vaktidir. 

Yazıya, aşka ve hayata yepyeni koridorlar açan büyüleyici, usta işi bir yapıt Aşk Tutulması. Herkes için ve hiç kimse için yazılmış bir kitap Aşk Tutulması. 


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template