♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Taksim'e 'Kapan' Kuruluyor, Kürtçe Oyun Daf Sezonu Açıyor

Tiyatro Avesta yapımı Aydın Orak'ın yazdığı Daf/Kapan oyunu sezon boyunca Cihangir Sahne'de perde diyecek. 6 Ekim'de ilk gösterimini yapacak Kürtçe oyun, her Cumartesi 20.30'da Türkçe üstyazılı seyirci karşısında olacak.

Dilan Güçer, Remzi Pamukçu ve Aydın Orak'ın rol aldığı Daf'ın ilk gösterimi 18. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleşti. Festival seyircisinden tam not alan oyun, yeni tiyatro sezonuna hazır. Daf, Ekim ve Kasım boyunca her Cumartesi günü Taksim Cihangir'de bulunan Cihangir Sahne'de perde açacak. Biletler MyBilet ve oyun günü sahneden alınabilecek.

Kapan metaforu ve sınır
Oyunun içeriği ise şöyle: Bir sınırda dünyanın herhangi iki askeri; nöbet esnasında birbirleriyle çatışmaları- tartışmaları, mayın ve ölümlerle bir sınır sendromuna dönüşüyor. Korudukları anlamsız bir sınır. Başkaları için kurdukları bir kapan. Bu kapanın zaman ilerledikçe zihinlerindeki kapan olduğunu fark etmeleri ve bu dönüşümün usulca yayılması, içine sürüklendikleri bir büyük yalana eviriliyor. Onlar tahakküm kuran kişi veya sistemlerin hiçbir zaman özgür olamayacaklarını anlamayacak kadar gözü kara ve öfke dolular. Onlar ellerindeki silaha, korudukları sınıra, girdikleri zihinsel kapana alıştıkça yabancılaşır, yabancılaştıkça alışırlar. Şiddetin sıradanlaştığı, ölümün basitleştiği, bireyin elinde silahla vahşileştiği an mazlumun hiçleştiği andır! Bireyin bireye, zihnine koyduğu ve hapsolduğu sınır/kapan metaforunun parçalanma eylemidir Daf  oyunu.  

Tiyatro Avesta onuncu yılında
Tiyatro Avesta 2003 yılında Aydın Orak ve Cihan Şan öncülüğünde kuruldu. Avesta 2005'te Gogol'un Bir Delinin Güncesi oyununu Aydın Orak'ın çevirisiyle yurtiçi-yurtdışında dört yıl boyunca sahneler. 2007'de Aziz Nesin'in Sen Gara Değilsin oyununu Turgay Tanülkü rejisiyle sahneler. 2008'de Cihan Şan'ın yazdığı Musa Anter'in yaşamını anlatan Araf/İki Ülke Arasında adlı tek kişilik oyununu Aydın Orak yönetip oynuyor. Araf İsveç, Avusturya, İsviçre, Almanya ve Türkiye'nin birçok il ve ilçesinin yanı sıra Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'nde sahnelenir. Oyun XI. Direklerarası Tiyatro Seyircileri Ödülleri'nce Tek Kişilik Prodüksiyon Ödülü alır ve Tiyatro Tiyatro Ödülleri'ne aday gösterilir. Araf sahnelenmeye devam ediyor. Avesta, 2009'da Harold Pinter'in Dağ Dili ve Mehmed Uzun'un Bir Yiğidin Ölümü adlı iki ayrı eseri Bir Dilin Ölümü adıyla Aydın Orak'ın rejisiyle çapraz kurguyla sahneler. Aydın Orak'ın yazdığı Daf/Kapan oyunu ilk 18. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenir. Daf sahnelenmeye devam ediyor.

OYUN TARİHLERİ
6 Ekim Cumartesi 20.30
13 Ekim Cumartesi 20.30
20 Ekim Cumartesi 20.30
27 Ekim Cumartesi 20.30
3 Kasım Cumartesi 20.30
10 Kasım Cumartesi 20.30

YER: CİHANGİR SAHNE Taktaki yokusu, 2/B Cihangir -TAKSİM 
(Firüzağa kahve arkası, Ağa Bilardo yanı)

REZ: 0212 245 21 09

BİLET: MyBilet ve oyun günü gişeden temin edilebilir

İLETİŞİM: info@tiyatroavesta.com, www.tiyatroavesta.com


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template