♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Filmekimi Heyecanı Yarın Başlıyor


İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, bu yıl onuncusu düzenlenen Filmekimi, 8 Ekim Cumartesi günü başlıyor! Sinemaseverlerin her yıl olduğu gibi coşku ve heyecanla karşıladığı sonbaharın film haftası Filmekimi’nde bu yıl, merakla beklenen taptaze 40 film izleyicilerin karşısına çıkacak.

Filmekimi, 15 Ekim tarihine kadar 8 gün boyunca Beyoğlu’nda Atlas ve Beyoğlu sinemalarının yanı sıra Nişantaşı City’s ve Cinebonus Maçka G-Mall olmak üzere 4 sinemada yaklaşık 170 seansta izleyicilerle buluşacak. Filmekimi programı ve ek gösterimlerle ilgili ayrıntılı bilgiye filmekimi.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

Müzikseverlerin kaçırmaması gereken 2 film

Müziklerini Nick Cave, Atticus Ross ve Shigeru Umebayashi’nin bestelediği Af Günleri / Days of Grace, Filmekimi’nin en çok ilgili gören filmleri arasında... Meksikalı yönetmen Everardo Gout’un son filmi, futbolun en önemli olaylarından Dünya Kupası’nın Meksika’daki yankılarını, idealist bir polis olan Lupe’nin gözünden anlatıyor. Cannes'da özel bir geceyarısı seansında gösterilen Af Günleri, yozlaşma, şiddet, intikam konuları üzerine kurulu, sürükleyici bir film.

En tanınmış ve etkili rock gruplarından İzlandalı Sigur Rós’un arşiv görüntülerinin sert, soyut ve yoğun görsel ayrıntılarla kaynaştırdığı belgeseli Inni, daha önce Arcade Fire hakkındaki Miroir Noir filmini çeken tecrübeli yönetmen Vincent Morisset imzası taşıyor. Sigur Rós'un Heima'nın ardından yer aldığı bu ikinci müzik belgeseli, Eylül ayında Venedik Film Festivali'nde özel bir seansta ilk kez gösterildi.

Oyunculuğuyla büyüleyen karizmatik Dominic Cooper bu kez Saddam Hüseyin’in Oğlu Rolünde

Kaçırılmaması gereken başka bir film ise Lee Tamahori imzalı Şeytanın İkizi / The Devil’s Double. Film, Saddam Hüseyin’in oğlu Kara Prens Uday Huseyin ile kendisine benzerliğinden dolayı görevlendirdiği subay Latif Yahya’nın ilişkisini ele alıyor. Uday Hüseyin ve Latif Yahya’nın para, güç, yalan, kan ve şiddetle örülü bu gerçek gangster öyküsünde Dominic Cooper hem Uday’ı hem de Latif’i canlandırıyor. Bu rolde harikalar yaratan yakışıklı oyuncu Cooper’a Ludivine Sagnier eşlik ediyor.

Hafta sonu seans değişikliğine dikkat!

Filmekimi’nde hafta bir seans değişikliği var: Cinebonus Maçka G-Mall’da 9 Ekim Pazar günü saat 13.30’da gösterilecek genç yetenek Andreas Öhman’ın İsveç’in Oscar adayı olan filmi Aşkın Formülü Yok ile 10 Ekim Pazartesi saat 19.00’da gösterilecek; 2005 yılında ilk filmi C.R.A.Z.Y. ile dünya çapında müthiş ilgi toplayan Kanadalı genç yönetmen Jean-Marc Vallée’nin Ruh Eşim adlı filmlerin yerleri teknik bir nedenden ötürü değişmiştir. Sinemaseverlere duyurulur.

Hafta sonu kaçırılmaması gereken filmler

Bulgar yönetmen Kamen Kalev'in ikinci filmi olan ve Parisli bir çiftin çıktıkları tatilde başına gelen beklenmedik olayları konu alan Ada / Island,  8 Ekim Cumartesi saat 19.00’da ve 9 Ekim Pazar saat 11.00’de Beyoğlu Sineması’nda.

Kuzey Kore, Güney Kore ve Çin arasına sıkışmış Yanji kentinde geçen, araba kovalamacaları, cinayetler ve bıçaklı kavgalarla dolu bir aksiyon-gerilim filmi Ölüm Denizi / Hwanghae, 8 Ekim Cumartesi Nişantaşı City’s’de saat 21.30’da.

Filmekimi Biletleri Nerede?

Filmekimi biletleri, Filmekimi sinemaları ve Biletix üzerinden satın alınabilir. Filmekimi’nde hafta içi gündüz seansları 5 TL, hafta içi 19.00 ve 21.30 seansları ile hafta sonu tüm seanslar 14 TL (tam) ve 8 TL (indirimli). Lale Kart sahipleri, biletlerinde %25’e varan özel indirimden yararlanabiliyor.

Bilet bulamayan sinemaseverlere ufak bir hatırlatma: Seans öncesi gişelerde teslim alınmayan davetiyeler satışa sunuluyor. Görmek isteyip de bilet bulamadığınız filmler için, gösterimlerden önce sinema salonlarına uğramanızda fayda var.

Filmekimi Türkiye’nin Beş Kentine Daha Gidiyor

Filmekimi 10. yılında, İstanbul sınırlarını aşarak Türkiye’nin beş kentine daha sinemanın en iyi ve en güncel örneklerini götürecek. Filmekimi ve bu yılki İstanbul Film Festivali programında gösterilen filmlerden oluşturulan özel seçkinin gösterimleri, 13–16 Ekim’de İzmir’de, 20–23 Ekim’de Bursa ve Konya’da, 27–30 Ekim’de ise Trabzon ve Diyarbakır’da yapılacak.Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template