♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Ceren Ceran'ın kaleminden güzellik kalıplarını yıkmak için rehber bir roman: “Çirkin Kadınlar İçin Hayatta Kalma Rehberi” Masa Kitap etiketiyle raflarda!


Genç bir kızın bir yük gibi taşıdığı çirkin olma fikrinden zaman içinde farkındalık kazanarak kurtulmak için mücadele ettiği, dünyadaki varlığına karşı suçlu bir gözle bakmaktan vazgeçmek için çabaladığı, azar azar bağlı olduğu tabulardan kopmayı başardığı bir kadın hikâyesi bu. Baskılardan, korkulardan, var olamamaktan yitip giden kadınlara, dışarının koyduğu kurallar içinde kendince debelenen ve kurtulamayanlar, kurtulmanın eşiğine gelip düşeyazanlar için de aynı zamanda başkaldırı niteliğinde bir rehber...

Ceren Ceran’ın Masa Kitap’tan çıkan ikinci romanı Çirkin Kadınlar İçin Hayatta Kalma Rehberi raflardaki yerini aldı.

KİTABA DAİR
Vaktini hafta içi sanat yönetmeni olarak çalıştığı iş yerindeki mesaisini yapmak üzere şehirde, hafta sonu ise aile evinde geçiren Peri’nin yaşadığı iki muhit arasında kendini bulma hikâyesi Peri’nin zaman içindeki dönüşümünü okurla birlikte sürdürür. Romanda arka planda geçmişiyle yüzleşen ve bunu o günkü Peri’ye yansıtan bir kadın, içinde Peri’nin esasında kendisi üzerinden okurlar için hazırlamış olduğu bir “hayatta kalma rehberi” bulunur. Her yaşananın bir sebebi vardır, bu insanın karakterine olduğu gibi ilişkilerine de yansır. Peri, geçmişin yükü altında kalan, kendini çirkin olarak niteleyerek başkalarına gıpta etmekle sürdürdüğü hayatını kimi zaman etrafındaki insanların kimi zaman kendinin dürtüklemesiyle düzene sokmaya çalışır; hayatta önce annesinden, daha sonra topluma karıştığında gördüğü sabit fikirler, kurallar, tavırlar ve tabular onun için bir bir yıkmaya çalıştığı putlara dönüşür, işte bunu yaparken ortaya çıkan rehber bu putları yıkmanın yollarını gösterir. Bu yolu ararken sığındığı en mühim şey fırçalarıdır. Zamanla kendiyle barışan Peri, çevresiyle de barışmayı başarır. Nihayetinde ulaştığı nokta çok farklıdır Peri’nin, romanda da söylediği bu sözle kendini çok iyi ifade eder: “Hep hayatın gözlerinden kaçmayı seçersen bir gün bakarsın görünmez olmuşsun. Oysa insan sahne sırası kendine geldiğinde kendini hatırlatmalı, ‘Ben de buradayım!’ demeli.”

KİTAPTAN ALINTI
“Benim çirkin olduğuma kendisine benzeyen bir kız çocuğu doğuramamayı takıntı haline getirmiş, kendisinden başka hiç kimseyi sevmeyi beceremeyen, hayatta kendisinden başka kimsenin iyiliğine, güzelliğine, mutluluğuna tahammül edemeyen, yüreği kimsenin giremeyeceği karanlık dehlizlerle dolu bir kadın karar verdi. O kadının annem olması neyi değiştirir, onu daha mı haklı yapar? Aksine, kuzguna yavrusu şahin görünmeli, bizim hikâyede kuzguna yavrusu hamam böceği…”

ARKA KAPAK YAZISI
Bize güzelliğin bir güç olduğu ve elimizin altında bulunan bu gücü kullanmaktan daha doğal bir şey olmadığı öğretildi. Gücümüzü artırmak için güzelleşmeli ve daha da güzelleşmeliydik ama bugün anlıyorum ki asıl güç koca burnunla direnebilmek. Evet kendisini çirkin hisseden kız kardeşim, istediği estetik operasyonu yaptırabilecek özgürlüğe ve paraya sahip olunan yerden sesleniyorum; istediğin kadar güzelleş yetmeyecek, önüne yeni hedefler koyacaklar.

Biz de bedenimize köle olmayıverelim be... Resim yaparak, kahkaha atarak, altta olanı bir basamak üste çekmek için mücadele ederek, keyifle günbatımlarını izlediğimiz günlerin sayısını artırmaya çalışarak, kimseleri kırmadan, nezaketle, güler yüzle yürüyelim dünyada.

Çünkü bana göre benim en iyi versiyonum; göz altlarımın daha aydınlık, metabolizma yaşımın on dokuz, popomun daha kalkık olduğu, kendime yetecek kadar huzurlu olan halim değil. Benim en iyi versiyonum; hakkıyla yoksulluğu resmedebilen, zorbaya dur diyebilen, sanatıyla ezilene, geride kalana el veren halim. Amacım acının, fakirliğin pornografisini yapmak değil, bunların yok olması için uğraşmak. Bunun için de elimdeki en iyi silah fırça ve tuval.
Seninki ne?

Çirkin Kadınlar İçin Hayatta Kalma Rehberi / Ceren Ceran
Dizi / Tür: Roman
Yayım Tarihi: Haziran, 2024
Sayfa Sayısı: 236
Fiyat: 220 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template