♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Son Dönemin Dikkat Çeken Latin Amerikalı Yazarı Türkçede: Esrik Ağacın Meyvesi


İthaki’nin yüz kitabı deviren dizisi “Modern” okurları dikkat çeken bir yazarla daha tanıştırıyor. Prestijli ödüllere aday olan 2022’nin gözdelerinden “The Man Who Could Move Clouds” ile radarımıza takılan Kolombiyalı yazar Ingrid Rojas Contreras’ı dilimize kazandırıyor. Contreras’ın 2018‘de yayımlanan ve Goodreads’de okur seçimleriyle ödül adayı da olan romanı “Fruit of the Drunken Tree”, “Esrik Ağacın Meyvesi” adıyla 22 Mayıs’tan itibaren raflarda yerini alıyor. Merakla bekliyor ve pası bültene atıyorum.

Kolombiya’dan ABD’ye göçtükten sonra yazdığı ilk romanı Esrik Ağacın Meyvesi ve ardından gelen Pulitzer, Ulusal Kitap ve Ulusal Kitap Eleştirmenleri ödüllerinde finale kalan otobiyografik kitabı The Man Who Could Move Clouds ile dikkat çeken Ingrid Rojas Contreras, son dönemin genç Latin Amerikalı yazarlarının en parlak örneklerinden.

Kolombiya’nın çalkantılı tarihinde örgütlerle askerlerin, gerillalarla paramiliterlerin durmaksızın savaştığı, kimin kim olduğunun anlaşılmadığı zamanlarda bir çocuğun gözünden bir büyüme, aile ve göç romanı. Kolombiya Petrol Şirketi’nde çalışan babası, suikasta uğrayacak siyasi lider Galán hayranı annesi ve kendisinden iki yaş büyük ablasıyla birlikte yaşayan küçük Chula’nın hayatı evlerine çalışmaya gelen Petrona adlı kızla değişecektir. Pablo Escobar ve adamlarıyla büyük kavgaya tutuşmuş Kolombiya’da siyasi şiddetin ve terörün yoğunlaşmasıyla seyri değişen toplumsal mücadelenin gidişatı, gecekondu mahallelerinden gelen genç Petrona’nın hayatını ayrı, orta sınıf Santiago ailesini ayrı altüst edecektir.

Yoksulluğun ve gerilla mücadelelerinin kavurduğu mahallelerden çıkıp güvenlikli sitelere hizmet etmeye gelenlerin, siyasi kavgaların teröründe kaçırılanlarla heba olanların, yaşamın koşullarını asla kendileri belirleyemeyenlerin romanı.

“Özgün, siyasi açıdan cüretkâr ve tutkuyla yazılmış.”  — VOGUE

“Escobar Kolombiya’sında çocukluk hakkında güzelce oluşturulmuş bir roman... Akılda kalıyor ve içine çekiyor.”  — NEW YORK TIMES BOOK REVIEW

Esrik Ağacın Meyvesi / Ingrid Rojas Contreras
Çevirmen: Peren Gülmez
İthaki Modern 101
344 Sayfa
280 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template