♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Sicilya’nın taçsız hanedanı Florio ailesinin hikâyesi, “Aslanların Kışı”yla devam ediyor…


İtalya’nın son yıllardaki en başarılı çoksatarları arasında yer alan ve ülkemizde de yayımlanır yayımlanmaz büyük bir okur ilgisiyle karşılanan Stefania Auci’nin Sicilya Aslanları kitabının devamı Aslanların Kışı: Sicilya’nın Taçsız Hanedanı Florio Ailesinin Hikâyesi II, Can Yayınları etiketiyle okurla buluşuyor. 

Tarihsel olayları Florio ailesinin özel yaşantısıyla iç içe geçirerek ustalıkla aktaran roman, okuru güçlü kişiliklerin büyüleyici dünyasına götürüyor. 2022 Bancarella Edebiyat Ödülü’ne layık görülen bu eşsiz roman, sürükleyici hikâyesiyle bir solukta okunuyor.

Sicilya’nın taçsız hanedanı Florio ailesinin gerçek hikâyesini anlatan ve kısa sürede tüm dünyada büyük bir okur kitlesine ulaşan Stefania Auci’nin kaleme aldığı Sicilya Aslanları, devam kitabı Aslanların Kışı’yla okurla buluşuyor.

Devam kitabında bu kez Florio’ların üçüncü kuşağını odağına alan yazar, bu ünlü ailenin sonraki kuşaklarını ilk ciltten alışkın olduğumuz ustalıkla ve yine dönemin tarihî dokusunu arka plana alarak anlatıyor.

Her şeyin sonsuza dek iyi gittiği nerede görülmüş?

Babası ve amcasının başlattığı baharat ticaretini girişimciliği, hırsı ve inadıyla “Florio efsanesi”ne dönüştüren Vincenzo bu dünyadan ayrılmış, geride onlarca girişim, sayısız mülk ve kendisi gibi işleri her şeyin önünde tutan, girişimci oğlu Ignazio’yu bırakmıştır. Babasından bayrağı devralan Ignazio ise Florio efsanesini daha da ileri taşıyacaktır: tonbalığı konserve tesisleri, banka, buharlı gemi şirketi, Marsala Şaraphanesi, Oretea Dökümhanesi ve bunların yanı sıra irili ufaklı onlarca başka faaliyet… Üstelik Florio ailesi artık burjuva olmanın da ötesine geçecek, Ignazio’nun Barones Giovanna d’Ondes Trigona’yla yaptığı evlilik sayesinde soyluların dünyasına adım atacaktır. 

Palermo’daki Florio’ların üçüncü kuşağı daha öncekilerin hayal bile edemeyecekleri bir debdebeye, lükse ve ihtişama alışkındır artık. Ama her şeyin sonsuza kadar iyi gittiği nerede görülmüş? Ignazio’nun ölümüne hazırlıksız yakalanan ve babasından çok farklı bir karaktere sahip olan Ignaziddu, acaba babasının zirveye taşıdığı imparatorluğunu orada tutabilecek midir? Daha önemlisi, bu zirvedeki aile şirketi Florio’lara ne getirecektir; lütuf mu, yoksa lanet mi? 

“Mutluluğun gerçek laneti onu yaşarken farkına varmamaktır. Mutluluğu tattığını anladığında geriye kalan ancak onun yankısıdır.” 

Aslanların Kışı: Sicilya’nın Taçsız Hanedanı Florio Ailesinin Hikâyesi II / Stefania Auci
Çeviri: Eren Cendey
Yayınevi: Mundi
Kategori: Roman
Sayfa Sayısı: 656
Fiyatı: 385 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template