♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Anthony Veasna So’dan ötekilerin hikâyesi: Gece Yarısı Partileri


Kamboçya göçmeni olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Anthony Veasna So, Gece Yarısı Partileri’nde ABD’de yaşayan Kamboçyalı göçmenlerin ve LGBT’lerin hayatlarına odaklanıyor. Veasna So, şehrin çeperlerine itilmiş “öteki”lerin hikâyesini aktarırken bir yandan da kendi varoluşunu sorguluyor. Dokuz usta işi öyküden oluşan kitap, Yeni Dünya’nın alışılagelmiş “Amerikan Rüyası”nın ardındaki gerçeğe ayna tutuyor.

Kısa öyküleri, The New York Times tarafından “çatırdayan, kinetik ve kara komedi” olarak tanımlanan Anthony Veasna So’nun Kamboçyalı göçmenler ve LGBT’lerin yaşamlarını anlattığı Gece Yarısı Partileri kitabı, Can Yayınları tarafından Zeynep Baransel çevirisiyle yayımlandı. 

Veasna So, “öteki”lerin hayatına odaklanan dokuz öykünün yer aldığı kitapla, Kamboçya göçmeni bir ailenin Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan oğlu olarak bir yandan da kendi varoluşunu sorguluyor. Güçlü gözlem yeteneğiyle “Amerikan Rüyası”nın üstündeki perdeyi aralayan yazarın kitabı ithaf ederken kullandığı, “Kendim dahil, beni hafife almış olan herkese” ibaresi kendisine ve topluma bakış açısının da göstergesi.

Bir aile anlatısından çok daha ötesi…
Yazar, Gece Yarısı Partileri’nde, birbirine bağlanan öykülerle yalnızca bir ailenin geçmişinin parçalarını oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda milyonlarca göçmenin de sesi oluyor. İnsan, Veasna So’nun sade ama etkileyici anlatısını okurken, 28 yaşında aramızdan ayrılan yazarın kim bilir daha anlatacak ne çok öyküsü olduğunu düşünmeden edemiyor.

ANTHONY VEASNA SO, 1992’de Amerika’da doğdu. Kamboçya asıllıdır. Kısa öyküleri The New York Times tarafından “çatırdayan, kinetik ve kara komedi” olarak tanımlandı. Stanford Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve İngiliz Edebiyatı dallarında öğrenim gördükten sonra yüksek lisansını Syracuse Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yaratıcı yazarlık dalında tamamladı. Colgate ve Syracuse üniversitelerinde ders verdi. Oakland, California’da Mülteciler ve Göçmenler Destek Merkezi’nde çalıştı. 2020’de aşırı doz nedeniyle ölünceye kadar San Francisco’da partneri Alex Torres’le birlikte yaşadı. İlk öykü kitabı olan Gece Yarısı Partileri 2021’de yayımlandı. Kitap LGBTQ edebiyatı dalında 2022 Ferro-Grumley Ödülü’nü aldı. Tamamlanmamış bir romanını ve kurgudışı yazılarını içeren Songs on Endless Repeat adlı bir kitabı bulunuyor.

Gece Yarısı Partileri / Anthony Veasna So 
Çeviren: Zeynep Baransel
Yayınevi: Can Yayınları  
Dizi: Çağdaş 
Tür: Öykü 
Sayfa sayısı: 264
Fiyatı: 190 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template