♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

A. F. Harrold Şahaneliği “Hayali” İthaki Çocuk’tan raflarda!


Çocuk kitabı kategorisinde olsa da yetişkinleri de büyüleyen o eşsiz kitaplara bir yenisi daha ekleniyor. A. F. Harrold’un gerek kurgusu gerek illüstrasyonlarıyla her yaştan okura ziyafet sunan kitabı “Hayali” yeniden raflara dönüyor. 2014 yılında yayımlanan “The Imaginary” kısa sürede yankı uyandırmış ve aldığı övgülerin ardından ödüllerle de taçlanmıştı. 2017 yılında Kırmızı Kedi etiketiyle “Hayali” adıyla raflara düştüğünde nedendir bilinmez aynı yankıyı uyandırmamıştı bizde. Ya herkes fazla yetişkindi ya da hayal gücünü beslemeye vakitleri yoktu herhalde. Son dönemin en çok ıskalanan kitaplarından biri olan “Hayali” İthaki Çocuk etiketiyle yeniden raflara dönüyor. Bu sefer yayınevinin de etkisiyle daha çok okura ulaşıp kalplerindeki özel yere kavuşur dilerim. Zira istisnasız her yaştan okurun bayıla bayıla okuyacağı ve uzun süre unutmayacağı kitaplardan biri. Okuyun, okutun. 2023 yapımı Japon anime uyarlaması “Yaneura no Raja”yı da merakla bekleyenler arasına da katılın. İnsanlığın ve yaratıcılığın derinliklerine yolculuk etmenin zevkini doyasıya çıkarmak için çok beklemeyin diyerek pası bültene atıyorum.

Hem çocuklar hem de yetişkinler için kitaplar yazıp gösteriler sahneleyen İngiliz şair ve yazar A. F. Harrold’un “Hayali” adlı kitabı, “gerçekle hayali benzersiz bir kurguyla ve kusursuz illüstrasyonlarla birleştiren, uzun süre etkisinde kalacağınız bir hikâye”yi anlatıyor. 

“Fakat bazen yavaş da yeterince hızlıdır” diyerek minik okurlarını selamlayan 232 sayfalık, toplamda 14 bölümden oluşan resimli kitap İthaki Çocuk etiketiyle raflardaki yerini aldı.

“Hayali”nin keyifli öyküsünü resimleyense Wolves kitabıyla illüstrasyon dalında Macmillan Ödülü’nü kazanan İngiliz resimli çocuk kitaplarının yazarı ve illüstratörü Emily Gravett. Çevirisini Ebru Gündem Kızıldağ’ın üstlendiği “Hayali”, İngiliz şair Christina Georgina Rossetti’nin ünlü şiiri “Hatırla” ile başlıyor…

“Hayali”nin konusuna gelince: Rudger, Amanda Shuffleup’ın en iyi arkadaşıdır; en iyi ama hayali arkadaşı... Onu Amanda’dan başka kimse göremez, ta ki kötü niyetli Bay Kirazkuşu kapıyı çalana kadar… Bir gün Rudger, Amanda’sından ayrı düştüğünde, hayali hayatını korumak, silinmekten ya da yutulmaktan kurtulmak için tek başına mücadele etmek zorundadır. Ama gerçek olmayan bir çocuk, onu hayal edecek arkadaşı yokken nasıl hayatta kalır?

A. F. HARROLD: Hem çocuklar hem de yetişkinler için kitaplar yazıp gösteriler sahneleyen İngiliz şair ve yazardır. Çok sayıda kitabı, bir avuç şapkası ve sakalı vardır. Boş zamanlarını sahnede, okullarda ve evde gösteriş yaparak, boş olmayan zamanlarını ise oturup sakalını okşayarak ve bir şeyler yazarak geçirir. Bir komedyen ve iki kedisiyle Reading’de yaşıyor.

EMILY GRAVETT: Brighton’da doğdu. Brighton Üniversitesi’nde çizerlik lisans bölümüne kabul edilmeden önce sekiz yılını yollarda geçirdi. Ağustos 2005’te büyük beğeni toplayan Wolves kitabıyla illüstrasyon dalında Macmillan Ödülü’nü kazandı. Çocuklar için olağanüstü kitaplar yaratarak uluslararası kariyerine başlayan Gravett eşi, kızı ve iki faresiyle Brighton’da yaşıyor.

Hayali / A. F. Harrold & Emily Gravett
Orijinal Adı: The Imaginary
Çevirmen: Ebru Gündem Kızıldağ
İthaki Çocuk
Sayfa Sayısı: 232
Fiyatı: 285,00


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template