♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Dr. Çiğdem Bayraktar Ör’ün yazdığı Türkiye’nin İsrail Politikası Destek Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda


Türkiye-İsrail arasındaki ilişkiler konjonktüre göre zaman zaman kopma noktasına gelen, sürekli değişiklik göstererek durmadan ilerleyen dinamik bir seyir izlemektedir.

İmparatorluk düzeninden cumhuriyete geçişte, Yahudi ulusuna karşı hiçbir önyargı taşımadığı ve o nedenle hiç çatışma yaşamadığı bilgisi hafızasında yer alan Türkler için İsrail Devleti’nin kurulmasına karşı bir protesto hali hiç belirmemiştir. Türkiye, İsrail’in varlığını kabul eden ve onu tanıyan ilk Müslüman ülkedir. Bununla birlikte Türkiye’nin en başından beri üzerinde durduğu husus İsrail’in varlığı değil, var olma biçimidir.

Dr. Çiğdem Bayraktar Ör çalışmasında, varlığının temel argümanlarını kutsal metinlerde arayan ve bu metinler aracılığıyla Filistin topraklarının kendisine vaat edildiğini savunan İsrail ile Müslüman olan ancak Arap olmayan Türkiye arasındaki inişli çıkışlı siyasi münasebetlerle birlikte, bu yüzeyin altında devam eden ticari-ekonomik işbirlikleri ve sosyokültürel diyaloglar aktarmaya gayret etmiştir.

Çalışmada siyasi ilişkilerde zaman zaman tırmanan gerginliğe rağmen iki ülke insanı ve kültürü arasında cereyan eden kesintisiz iletişime dikkat çekilmiştir.

Türkiye’nin İsrail Politikası Türkiye’nin yakın dönemdeki dış ilişkileri konusunda mevcut birikime bir katkıda bulunmak ve sonraki yüzyıllarda özgülenebilecek bir paradigma çerçevesi çizebilmeyi hedeflemektedir.

Dr. Çiğdem Bayraktar Ör’ün yazdığı Türkiye’nin İsrail Politikası Destek Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda…

Arka Kapak Yazısı:
İmparatorluk düzeninden cumhuriyete evrilirken özelde, toplumsal yaşam alanında Yahudi ulusuna karşı hiçbir önyargı taşımadığı ve o nedenle hiç çatışma yaşamadığı bilgisi hafızasında yer alan Türkler için İsrail Devleti’nin kurulmasına karşı bir protesto hali hiç belirmemiştir.

Türkiye’nin en başından beri üzerinde durduğu husus İsrail’in varlığı değil, var olma biçimidir.

Soğuk Savaş sonrası yeniden biçimlendirilmeye çalışılan Ortadoğu’da ABD-Rusya çekişmesi, İsrail’in merkezde olduğu eskisinden farklı bir denklem ortaya çıkarmıştır.

O nedenle, Batılı güçlerin desteğini arkasına alarak kurulan İsrail için Türkiye ile geliştireceği diyaloğun ABD ve Rusya nüfuzunun etkilerine ve derinliğine bakılmaksızın anlaşılması mümkün değildir.

Türkiye’nin İsrail Politikası / Dr. Çiğdem Bayraktar Ör
Yayınevi: Destek Yayınları
Türü: Araştırma
Sayfa Sayısı: 368
Fiyatı: 320 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template