♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Booker Finalisti Yanık Şeker Türkçede!


April Yayıncılık Fuar dönemine merak uyandıran kitaplarla giriyor. Dünyanın dört bir yanından özel yazarların ses getiren romanlarını Türkçeye kazandırmaya heyecanla devam ediyor. Farklı coğrafyalardan dikkat çeken isimleri ve eserleri bir araya getiren April Yayıncılık, edebiyat ödüllerini de yakından takip ediyor. Uluslararası Booker ödüllü yazar Han Kang, finalist Tibor Fischer ve Kiley Reid'in yayıncısından şimdi sırada Avni Doshi var. 2020 Booker finalisti “Yanık Şeker” okurlarının karşısında. Kısa sürede hit kitaba dönüşen, pek çok platformda yılın kitabı olarak anılan “Yanık Şeker”, 26 dile çevrildikten sonra beyazperdeye de uyarlanma hazırlığında. Merakla bekliyor pası da bültene atıyorum. Şanslı okurların kitabı fuardan edinebileceği notunu da düşeyim.

“Annemin ıstırabı bana hiç zevk vermedi desem yalan olur. Bazen annem hâlâ hayatta olmasına rağmen ondan geçmiş zamanla bahsederim. Yas tutuyorum ama cesedi yakmak için henüz çok erken.”

Gençliğinde Tara hırçındı.
Aşksız evliliğinden aşrama katılmak için kaçtı. Varlıklı ailesine inat dilenerek yaşamını sürdürdü. Yıllarını darmadağınık, evsiz bir sanatçı peşinde koşarak geçirdi. Tüm bunlar yaşanırken küçük kızı yanındaydı.
Artık pek hırçın sayılmaz.
Şimdi sürekli bir şeyleri unutuyor: hizmetçisinin maaşını, ocaktaki çaydanlığı, ölüleri ve hayattakileri. Artık yetişkin olan kızı Antara, onu hayatı boyunca umursamayan annesine bakma görevi ile karşı karşıya.
Başrolde bir anne ve bir genç kadın var.
Bu bir aşk ve ihanet hikayesi. Rollerin sürekli değiştiği bir yüzleşme oyunu.

Yayınlandığı günden bugüne çeviri hakları 26 dile satıldı, beyazperdeye uyarlanıyor.

Yanık Şeker, iki kadını birbirine bağladıkça birbirinden ayıran sırlarla örülü unutulmaz bir roman.

“Yanık Şeker, karmaşık anne kız ilişkisini gerçekçi, dürüst ve gözü kara biçimde okuyucuya aktarıyor. Sarsıcı detaylarla örülmüş, unutulmaz bir üslupla kaleme alınmış.” 2020 Booker Jürisi

“Yanık Şeker daha ilk cümleden zehriyle sersemleten, mizahıyla kıskıvrak yakalayan, güçlü bir ilk roman.” Guardian

“Avni Doshi kusursuz hassasiyete sahip, kalemi keskin bir yazar. Yanık Şeker romanında da anne-kız küskünlüklerini, yoğun ve sırlarla dolu aile hatıralarını keskin bir bıçak gibi parlatıyor. Tehlikeli ve güzel. Tek kelime ile bayıldım.” Elizabeth Gilbert

“Meydan okuyor, çok cesur. Elden düşürmek imkansız.”  Observer

Yanık Şeker / Avni Doshi
Özgün adı: The Burnt Sugar
Çevirmen: Deniz Erkaradağ
April, Roman, 1. Baskı Kasım, 2023 
Sayfa: 256 
Fiyat: 139 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template