♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Nicholas Shaxson'un ses getiren araştırma inceleme kitabı “Define Adaları” April Yayıncılık’tan raflarda


April Yayıncılık ünlü gazeteci Nicholas Shaxson'un büyük ses getiren araştırma inceleme kitabını okurlarıyla bu ay buluşturuyor: Define Adaları - Vergi Cennetleri ve Dünyayı Çalan Adamlar. 

Parla Nemutlu çevirisi ve Murat Yılmaz imzalı kapağıyla Define Adaları, vergi cennetlerinde yatan kanlı hazineleri, yaratılan cehennemi ve çıkış yollarımızı anlatıyor. 

Financial Times kitabı şöyle duyurmuştu: "Shaxson, titiz araştırmaları eğlenceli anekdotlarla birleştirerek açık denizin karanlık dünyasına dair önemli mesajlar içeren bir kitaba imza atmış. Odaktaki mesaj ise net: Sistem değişmeli!"

Sunday Telegraph'e göre ise Define Adaları "Sadece küresel ekonominin yozlaşmış sistemlerinin can alıcı bir teşhiri değil, aynı zamanda harekete geçmemiz için heyecan verici bir çağrı."

Arka Kapak yazısı şöyle…
Bu memleket bizim, bu dünya bizim memleket!

April Yayıncılık 2006'da “Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları”nı yayınladı. Üçüncü dünya ülkelerinin nasıl modern zaman sömürgelerine dönüştürüldüğünü birinci ağızdan yazdı John Perkins. Kalkındırma yalanı altında milyarlarca dolarlık şişirilmiş projeleri ve bu projeleri bilimsel gösteren, üniversite kitaplarına bile geçmiş sahte raporları, uydurma teorileri sıraladı. Kitap dünyada olduğu gibi ülke çapında da uyanışı tetikledi. İçinden geçtiğimiz yıllara ışık tuttu. 

Zaman geçti, ekonomik tetikçiler yerelleşti. Şirketokrasi ile yönetilen küresel imparatorluğun kuklaları çoğaldı. Demir ağlarla örülen memleket, önce inşaat çöplüğüne döndü, sonunda başımıza yıkıldı. İşte şimdi uzun yıllar boyunca bizi soyan, dünyayı çalan adamların trilyonlarca doları nereye sakladıkları ifşa oluyor.

Vergi cennetleri nasıl bir cehennem yarattı?

Define adalarında hangi kanlı hazineler yatıyor?

Araştırmacı gazeteci Nicholas Shaxson karanlık sistemi ve bunun bizim için ne anlama geldiğini ifşa ediyor.

“Shaxson, titiz araştırmaları eğlenceli anekdotlarla birleştirerek açık denizin karanlık dünyasına dair önemli mesajlar içeren bir kitaba imza atmış. Odaktaki mesaj ise net: Sistem değişmeli!”  Financial Times

“Büyüleyici, bir o kadar da tüyler ürpertici.”  Paul Krugman

“Ufuk açıcı bir çalışma.” Jeffrey Sachs

“Sadece küresel ekonominin yozlaşmış sistemlerinin can alıcı bir teşhiri değil, aynı zamanda harekete geçmemiz için heyecan verici bir çağrı.” Sunday Telegraph

Define Adaları - Vergi Cennetleri ve Dünyayı Çalan Adamlar / Nicholas Shaxson
Orijinal Adı: Treasure Islands
Çevirmen: Parla Nemutlu
April Yayıncılık, Mayıs 2023
Sayfa Sayısı: 504
Liste Fiyatı: 148 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template