♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Hermann Hesse’den Bireyleşmenin Albenisi Üzerine : Kendini Keşfet!


Alman edebiyatının en önemli isimlerinden Hermann Hesse’nin bireyleşmenin, kendi benzersizliğini aramanın kıymeti üzerinde duran yazılarının, şiirlerinin ve mektuplarının bir araya getirildiği, Suhrkamp tarafından yayımlanan Entdecke dich selbst! - Vom Reiz der Individuation kitabı Kendini Keşfet: Bireyleşmenin Albenisi Üzerine ismiyle Barış Tut tarafından Türkçeye kazandırıldı. Profil Kitap etiketiyle mart ayında raflardaki yerini alan kitabın kapak tasarımı da editörü Zeynep Tuğçe Özcan imzalı.

Yaşam öykümüzün bir hikâye değeri var mı? Kendi hayatımızın kahramanı mıyız?
Hesse sesleniyor: Yalnızca kaderiyle yüzleşme cesaretini bulan kişi kahramandır.
Dik başlılık: Hesse’nin hakkını yeniden teslim etmek istediği sözcük, pek sevdiği erdem.
Kendini Keşfet ise güçlü bir benlik vizyonuna ulaşmak için bağımsız olma cesareti göstermeye bir teşvik…

Eser, insana en çok yakışan eylemi, yani arayıştan keşfe giden yolda yürümeyi anlatırken bir yandan da Hesse’nin fikir dünyasını daha yakından tanımamıza imkân veriyor.

“Kahraman” uysal, iyi yetişmiş ve görev aşkıyla dolup taşan vatandaş değildir. Yalnızca “kendi anlamı”nı, kaderine karşı kendi soylu, doğal dik başlılığını yaratmış birey kahramanca olabilir. Onun “dik kafalılığı” her ot sapının yalnızca kendi gelişimine yönelmiş derin, görkemli, Tanrı vergisi dik kafalılığı gibidir. “Bencillik” de diyebilirsiniz buna. Ne var ki bu bencillik adı kötüye çıkmış cimrinin ya da gözünü iktidar hırsı bürüyen kişinin bencilliğinden tümüyle farklıdır.

Uyum yerine kendi kaderini tayin etme, tabi olma yerine dik başlılık… Hermann Hesse'nin tüm eserlerinde işlenen ortak motifler. Ona göre her insanın eğilimi biricik ve ayırt edici. Bunları keşfetmek, geliştirmek, hatta toplum direncine karşı savunmak onun yaşamını ve her bir eserini bir ana tema gibi kat ediyor.

Kendini Keşfet: Bireyleşmenin Albenisi Üzerine, Hesse’nin bu konudaki yazılarını bir araya getiriyor ve adeta onun şu deneyimini kanıtlıyor: “Ben inancımı her zaman bireye dayandırdım, çünkü sadece birey eğitilebilir ve geliştirilebilir. Benim deneyimime göre özverili, fedakâr ve dünyadaki iyiliği koruyan cesur insanlar her zaman küçük seçkinlerden çıkmıştır.”

Bizi her yeni güne güven ve merakla başlamak için yüreklendiren Hesse’nin bu kitabıyla daha yüksek bir insanlık düzeyine doğru uyanış mümkün.

Kendini Keşfet - Bireyleşmenin Albenisi Üzerine / Hermann Hesse
Orijinal adı: Entdecke dich selbst - Vom Reiz der Individuation
Derleyen: Volker Michels
Almancadan Çeviren: Barış Tut
1. Baskı: Mart, 2022
Fiyat: 30,00 TL
Sayfa Sayısı: 80

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template