♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Andrea Camilleri'nin Montalbano serisi Terrakotta Köpek ile devam ediyor


Dünyaca ünlü Komiser Montalbano serisinin ikinci romanı Terrakotta Köpek, Türkçede ilk kez Mylos Kitap tarafından yayımlandı!

Mutlaka okumanız gereken 50 polisiye yazarından biri, İtalyan polisiyesinin ustası Andrea Camilleri. Andrea Camilleri ile bütünleşmiş, tüm dünyada tanınan bir komiser, Salvo Montalbano.

İlk kitaba dair; Suyun Şekli
Suyun Şekli'ni okumuş ve çok beğenmiştim. Mutlaka okunması gereken elli polisiye yazarından biri olan İtalyan polisiyesinin ustası andrea camilleri'nin meşhur komiseri Salvo Montalbano'nun yirmi iki kitaplık serisinin ilki İtalya'nın politika-kilise-mafya üçgeninde suya nasıl şekil verdiğini gösteren bir macera sunuyor. Bir politikacının doğal ölümünden şüphelenen Montalbano kolları sıvayınca ortaya çıkan gerçekler ve arkadaşının tanımıyla "komiserden tanrıya, vasat bir tanrı ama sonuç olarak yine de tanrı" olarak oynadığı rol... Gereksiz tek bir cümlesi olmayan, okuru oyalamayan, bir solukta biten usta işi bir polisiye. Türü sevenler ıskalamasın...

Terrakotta Köpek
Terrakotta Köpek Komiser Montalbano serisinin ikinci kitabı. Camilleri bizleri bir kez daha Sicilya gerçekliğinden doğan bir bulmacanın içine çekiyor. Montalbano bu sefer sadece günümüze yönelik suçların ve suçluların değil, Sicilya’nın kadim tarihine dek varan, Araplardan Hıristiyanlara uzanan bir düzlemde, katman katman bir kültür yumağının içinde debelenip duran insanların ardı sıra maceralara atılıyor. 

Bir yandan Güney İtalya’nın çok kültürlü kadim tarihini, bir yandan II. Dünya Savaşı dönemi İtalya’sını, bir yandan görkemli bir aile trajedisini anlatan Camilleri, okurlarına mafya, yozlaşan kurumlar, yasadışı ticaret üçgeninde sürüklenen bir polisiye sunuyor. Doğru olanı yapma ve gerçeği arama tutkusunu her daim ön planda tutan Montalbano bizleri Sicilya güneşinin aydınlattığı topraklardaki dramları, korkuları, hüzünleri ve karmaşaları duyumsamaya davet ediyor. Olaylar, zamanlar ve mekanlar arası bir bulmaca olan Terrakotta Köpek’te Camilleri ustalığını bir kez daha kanıtlarcasına vites artırıyor. 

Onlarca dile çevrilen, TV filmi serisi olarak da uyarlanan Komiser Montalbano serisi, dilimizde ilk kez Mylos Kitap tarafından yayımlanıyor. Serinin ilk kitabı Suyun Şekli’nden sonra Terrakotta Köpek romanı da kitapçılarda ve kitap satan tüm internet sitelerinde satışta...

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template