♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

2018 Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’nün Kazananı “Dost”, Ayça Sabuncuoğlu Çevirisiyle Türkçede!

Yayımladığı kitaplarla son dönemde öne çıkararak nitelikli edebiyatın adresi haline gelen Kafka Kitap, 2018 Amerikan Ulusal Kitap Ödülü kazananı "Dost" ile okur karşısında. Bu vesileyle Kafka kataloğunu incelemenizi ilginizi çeken kitapları tereddüt etmeden almanızı salık vererek ve pası bültene atayım.

Romanın isimsiz kadın anlatıcısı, aynı zamanda hocası da olan en samimi erkek arkadaşının beklenmedik bir şekilde intihar etmesiyle acılı bir yas sürecine girer ve arkadaşının kısa süre önce sahiplendiği Danua cinsi yaşlı köpeğini de evine almak zorunda kalır. Üstelik kirada oturduğu dairede –sözleşme gereği– köpek bakamayacağını yıllar önce kabul etmiştir. İşte, birlikte yas tutarken birbirini tanımaya da çalışan bu iki canlının öyküsüdür Dost. 

“Harika bir kitap… Ölüm, yas, sanat ve aşka dair sayısız içgörüyle dolu.” -Wall Street Journal

“Bütün evin köpek kokuyor, diyor ziyarete gelen birisi. İcabına bakacağımı söylüyorum. Bunu da o kişiyi bir daha asla davet etmeyerek yapıyorum.”

Genelde hayvan-insan, özeldeyse köpek-insan ilişkilerini ele alan, bu ilişkilerin edebiyat ve kültürdeki temsillerini, yazarlığa ve edebiyat camiasına içkin çatışmalarla bir arada irdeleyen roman, yazarına ABD’de 2018 Ulusal Kitap Ödülü’nü kazandırdığından beri yayınlandığı tüm ülkelerde büyük beğeni kazandı ve kazanmaya da devam ediyor.

“Büyüleyici... Romanın komedisi kendi kendini yazıyor âdeta... Ne var ki kederli ve yankılı bir sesi var... Cümlelerinin canlılığı zaman zaman bana Rachel Cusk’ı hatırlattı.” 
—The New York Times

“Buruk ve dokunaklı bir roman olan Dost hem bir aşk hikâyesi, hem bir delilik öyküsü, hem de bir iyileşme anlatısı.” 
—Vanity Fair

“Düşünce yüklü olduğu kadar eğlenceli de bir roman olan Dost, arkadaşlık, iyileşme ve insanlarla köpekler arasındaki bağlar üzerine zarif bir anlatı.” 
—Buzzfeed

“Bu romanın herhangi bir yerinde, aşk ve şefkati yas duygusundan ayırmak imkânsız... Dost, sonunda insanın kalp atışlarını yavaşlatan o nadir romanlardan biri.”
 —Los Angeles Review of Books

“Sürükleyici… Bu zarif roman hem güçlü hatıraları hem de gündelik hayatı irdelerken, geçmişin özellikle yas ve keder esnasında çoğu zaman bugünden daha canlı oluşunu yansıtıyor.”
—Publishers Weekly

Dost / Sigrid Nunez 
Çeviri: Ayça Sabuncuoğlu
Dizi / Tür: Dünya Edebiyatı / Roman 
Yayım Tarihi: Kasım, 2019
Sayfa Sayısı: 191
Fiyat: 19,50 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template