♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Avram Ventura'dan "Bilgelik Ağacının Gölgesinde"

İzmirli şair, köşe yazarı Avram Ventura’nın kişisel deneyimlerinden, gözlem ve sorgulamalarından beslenen Bilgelik Ağacının Gölgesinde, yaşama farklı pencerelerden bakmayı öneren yirmi iki denemeden oluşuyor.

Sebatkâr bir okurun yıllar içindeki birikiminden damıtılmış bu içtenlikli yazılarda, başta Montaigne olmak üzere insanlığın yolunu aydınlatan pek çok sanatçı, biliminsanı ve düşünüre mütevazı bir dost selamı gönderen yazar; okurlarını edebiyat, sanat ve felsefenin derin sularında birlikte kulaç atmaya çağırıyor.

Yaşamayı, sürekli yolda olmaya; yazmayı ise hiç bitmeyen bir yolculuğa benzeten Ventura'nın, usul usul demlendirdiği Bilgelik Ağacının Gölgesinde, Delidolu'nun #Okumak temalı kurmaca dışı eserler koleksiyonundaki yerini alıyor.

Anılardan, kitaplardan, sanattan, dostluktan, iyilik ve kötülükten, yalandan, yalnızlıktan, sevgiden, ölümden, başarıdan; kısacası hepimizin hayatından söz eden, önce kendine sonra okuruna ayna tutan bu denemelerle bilgelik ağacının gövdesine yaslanıp biraz olsun düşünmeye ne dersiniz?

“Hayatın gerçeğini kavramış, insanlığa her alanda katkısı olmuş tüm düşün, sanat, bilim ve inanç önderlerini düşünüyorum. Kökleri binyıllara uzanan bu insanlar, bilgelik ağacının dallarını oluşturuyorlar. Ben o ağacın bir dalı olamasam da, hiç değilse gölgesine sığınmaya çalışıyorum.”

Avram Ventura: 1949 yılında İzmir’de doğdu, aynı şehirde öğrenim gördü. Serbest ticaretle uğraştı. 1989’dan itibaren Şalom gazetesinin İzmir temsilciliğini yaptı. Aynı gazetede “Düşündükçe” başlığı altında deneme yazıları yazdı. İlk şiiri 1968’de Hafta Sonu dergisinde, sonraki yazı ve şiirleri Soyut, Varlık, Güney, Yeditepe, İzmir Life gibi dergilerde yayımlandı. Yazarın şiir ve deneme türünde yayımlanmış kitapları da bulunmaktadır.

Bilgelik Ağacının Gölgesinde / Avram Ventura
Kurmaca dışı, yetişkin
196 Sayfa
Fiyat: 19,00 TL 

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template