♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Zekiye Antakyalıoğlu’ndan Milan Kundera üzerine bir inceleme : Bir Düşün Sonu

Gülüşün ve Unutuşun Kitabı’nda, “Roman, bir insan hayalinin ürünüdür. Başkasını anlayabilme hayali,” der  Milan Kundera. Uluslararası akademik camianın anlaşılmaz biçimde görmezden gelip hakkında kalem oynatmaması Milan Kundera’nın çağımızın en önemli yazar- larından biri olduğu gerçeğini gölgeleyemese de, büyük bir eksikliktir doğrusu. 

“Sanat, zamana direnmesi beklenen eserlerden oluşur. Bu kavram ise her şeyi tüketen, çabucak unutan ve çöpe atan bir toplum düzeninde son derece nostaljik olur. Kundera’nın bu toplumsal yapı karşısında kendini konumladığı yer uzak bir köşedir ve elinden o köşeden kayıtsızca ama aynı zamanda hüzünle kahkaha atmaktan başka bir şey gelmez. Romanları hep bu hüzünlü kahkahaların söze çevrilmiş biçimleridir.”

Zekiye Antakyalıoğlu’nun, Kundera’nın yapıtını her şeyden önce iyi bir okur, sonra da bir akademisyen olarak büyük bir titizlik ve yetkinlikle inceleyerek son derece ustaca kaleme aldığı bu metin, yazarı daha derinden anlamaya rehberlik etmesinin yanı sıra, eşsiz bir okuma keyfi de sunuyor okura.  

ZEKİYE ANTAKYALIOĞLU : 1971’de İskenderun’da doğdu. 1993’te Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 2005’te Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Tom Stoppard oyunları üzerine doktora çalışmasını tamamladı. Halen Gaziantep Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde akademisyendir. Çağdaş İngiliz edebiyatı üzerine akademik makalelerin yanı sıra çeşitli sanat dergilerinde resim ve edebiyat üzerine denemeleri yayımlanmıştır. Roman Kuramın Giriş adlı kitabı Ayrıntı Yayınları tarafından 2013’te basılmıştır.

Bir Düşün Sonu / Zekiye Antakyalıoğlu
Tür: İnceleme
Sayfa sayısı: 176 
Fiyatı: 15 TL
Yayın tarihi: 19 Eylül 2017


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template