♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Yeni Kötü Günler : Sanat, Eleştiri, Acil Durum

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) sanat kategorisinde Yeni Kötü Günler: Sanat, Eleştiri, Acil Durum adlı kitabı yayımladı. Princeton Üniversitesi Sanat ve Arkeoloji Bölümü’nde Townsend Martin Profesörü ve October dergisinin editörü Hal Foster tarafından derlenen kitap, Ferit Burak Aydar Türkçeye kazandırdı. Hal Foster, Yeni Kötü Günler’de sanat ve eleştirinin son yirmi beş yılda geçirdiği büyük dönüşümü inceliyor.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından sanat kategorisinde yayımlanan Yeni Kötü Günler: Sanat, Eleştiri, Acil Durum adlı kitap raflardaki yerini aldı. Princeton Üniversitesi Sanat ve Arkeoloji Bölümü’nde Townsend Martin Profesörü ve October dergisinin editörü Hal Foster’in kaleme aldığı kitap, Ferit Burak Aydar tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Hal Foster, Yeni Kötü Günler’de sanat ve eleştirinin son yirmi beş yılda geçirdiği büyük dönüşümü Bertolt Brecht’in “Eski güzel günlerle değil, yeni kötü günlerle başlayın” nasihatinin ışığında inceliyor. 

Cindy Sherman, Thomas Hirschhorn ve Isa Genzken gibi farklı mecralarda çalışan sanatçıların işlerine Jacques Rancière, Bruno Latour ve Giorgio Agamben gibi farklı “meşrep”lerden düşünürlerin yazdıklarının yardımıyla bakan Foster, neoliberalizmin ve teröre karşı savaşın yarattığı küresel “acil durum”u sanat içinden anlamaya çalışıyor ve bize dört “kavramsal araç” sunuyor: abject, arşiv, mimesis ve güvencesizlik. 

Yeni Kötü Günler, çağdaş sanat ve eleştirinin günümüz dünyasının oynak ve bulanık gerçekliğine verdiği ve veremediği cevapları toparlayıp yeni sorularla tartışmaya açıyor.

Yeni Kötü Günler: Sanat, Eleştiri, Acil Durum / Hal Foster
Ana Kategori: Sanat 
Sayfa Sayısı: 198
Fiyat: 24 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template