♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Çocuklar için hep kitap’tan Elmaya ve Zeytine Güzelleme!

Yüzlerce türü olan elmaya farklı bir gözle bakmanızı sağlayan Elmaya Güzelleme ve zeytinin, insanlık tarihi kadar eski geçmişini anlatan Zeytine Güzelleme, hep kitap etiketiyle çocuk okurlarla buluşuyor. Türk çocuk edebiyatının tanınan kalemlerinden Ayla Çınaroğlu’nun yazdığı, usta ressam, illüstratör Mustafa Delioğlu’nun resimlediği Elmaya Güzelleme ve Zeytine Güzelleme, 6 Ocak’ta raflarda!

“Bilirsiniz her masalın sonunda
gökten düşer üç elma.
Belki de bu kez yalnızca
elmayı en çok sevenlerin başına...”

Elmaya Güzelleme, tarihin başlangıcından günümüze insanların elma ağacı ve meyvesiyle ilişkisini anlatıyor. Bu şiirsel metin, elmanın sadece sofraların değil destan, masal ve söylencelerin de tacı olduğunu hatırlatıyor. Bunları söylerken bilim insanlarını ve tarihi kahramanları da atlamıyor. Ayla Çınaroğlu ve Mustafa Delioğlu ortak imzalı bu kitap, yüzlerce farklı türü olan elmaya başka bir gözle bakmamızı sağlıyor.

“Binlerce yıl ötesinden
dağarcığında öykülerle gelen
yalınayak, yaşlı ve ölümsüz
bir bilgedir zeytin ağacı.”

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi zeytinden yola çıkan Zeytine Güzelleme ise zeytin ve zeytin ağacının insanlık tarihi kadar eski geçmişini anlatıyor. Hikâyede, zeytinin barışın sembolü olmasından kandilleri aydınlatmasına kadar tüm serüvenine değiniliyor. Ayla Çınaroğlu’nun, “yoksul toprakların varsıl ağacı” diye nitelendirdiği zeytin ağacına dair söylenceleri, efsaneleri şiirsel bir dil ve tarihsel sırayla aktardığı hikâye, Mustafa Delioğlu’nun resimleriyle bütünlük kazanıyor.

Resimli çocuk kitapları Elmaya Güzelleme ve Zeytine Güzelleme, 6 Ocak’ta hep kitap etiketiyle raflardaki yerini alacak.

AYLA ÇINAROĞLU HAKKINDA
Ayla Çınaroğlu, 1939 yılında Ankara’da doğdu, 1961 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Sanatlar Bölümünden mezun oldu. 1972 yılından beri çocuklar için yazan Ayla Çınaroğlu’nun Veli'nin Kurabiyesi kitabı 2006 yılında Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin seçimiyle International Board on Books for Young People’ın listesinde yer aldı. 2007 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde adına özel bir sempozyum düzenlenen Ayla Çınaroğlu 2008 yılında ÇGYD tarafından IBBY Andersen Ödülü Türkiye adayı olarak gösterildi. 
Ödülleri
Yazar:
1979 Kültür Bakanlığı Çocuk Yapıtları Yarışması, öykü dalında ikincilik,
1982 TOBAV Çocuk Oyunları Yarışmasında başarı,
1984 DE Yayınevi Masal Yarışmasında ikincilik,
1988 Enver Naci Gökşen Öykü Yarışmasında üçüncülük,
1998 Kültür Bakanlığı Çocuk Filmi Senaryosu Yarışmasında ikincilik.
Tasarım alanında:
1998 Kültür Bakanlığı En İyi Tasarlanmış Kitap yarışmasında ikincilik
1998 Kültür Bakanlığı En İyi Tasarlanmış Kitap yarışmasında üçüncülük ödülü.

MUSTAFA DELİOĞLU HAKKINDA
Mustafa Delioğlu, 1946’da Erzincan’da doğdu. İlk gençliğinden itibaren resim sanatında kendini yetiştirmeye başladı ve özgün tarzını oluşturdu. 1974’de açtığı atölyesinde bugüne kadar 2000’den fazla kitap resimledi. İllüstrasyonlarının yanında, sanatseverlerle 20 resim sergisiyle de buluştu. 2000 yılında, her iki yılda bir, uluslararası bir jüri tarafından seçilen bir yazara ve bir çizere verilen Hans Christian Andersen Ödülü’nün ilk Türk çizer adayı oldu. 2013 yılında, İsveç Hükümeti tarafından her yıl Astrid Lindgren’in onuruna düzenlenen, çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki en büyük ödülü olan ALMA’da çizer adayı olarak ülkemizi temsil etmiştir.  
Ödülleri
Türk Kütüphaneciler Derneği Emek Ödülü, 2015
ÇGYD En İyi İllüstrasyon ve Tasarım Ödülü, 2006
ÇGYD En İyi Kitap İllüstrasyonu Ödülü, 2005
Troya Folklor Araştırmaları Derneği Plastik Sanatlar Ödülü, 2003
Çocuk Edebiyatçıları Birliği Çocuk Edebiyatı İllüstrasyon Hizmet Ödülü, 2001
Çocuk Vakfı Emek Ödülü, 1998

Elmaya Güzelleme / Ayla Çınaroğlu 
Çizer: Mustafa Delioğlu
Hep kitap
Sayfa Sayısı: 32
Fiyatı: 14 TL

Zeytine Güzelleme / Ayla Çınaroğlu
Çizer: Mustafa Delioğlu
Hep kitap
Sayfa Sayısı: 28
Fiyatı: 14 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template