♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Eğitim ve Başarıda Katılımın Etkisini anlatan “Genlerin G’si” Sola Yayınları’ndan raflarda

Bir çocuğun hayatını oluşturan karmakarışık bir yapbozun en önemli parçalarından biri için paha biçilmez bir iç görü sunan “Genlerin G’si”, Kathryn Asbury ve Robert Plomin tarafından kaleme alındı.

Moleküler biyolojinin çarpıcı gelişimler dünyasında genom görüntüleme, artık bilim kurgunun bir alanı değildir. Bazıları yakında bir norm olabileceğine inanmaktadır. Birçok kişi çocukların öğrenmeleri ve gelişimlerinde  genetiğin çok güçlü bir role sahip olduğunun farkındadır. Genetikçiler ve eğitimciler arasında feci şekilde iletişim sorunu yaşanmaktadır. Genlerin G’si vadesi dolmuş bu tartışmanın tüm çocukların eğitimi için nasıl faydalı sonuçlara neden olabileceğini gösteren bir köprü durumundadır ve aynı zamanda bu durumdan okullar, öğretmenler ve toplum büyük oranda yararlanabilir. 

Yazma, geniş seyirci kitlesi için kompleks bilimin yıkıldığı cezbedici bir yoldur, yazarlar genetik etkinin genetik determinizmle aynı olmadığını ve genlerin çocuğun çevresiyle nasıl uyum içinde çalıştığını göstermek için bol miktarda davranış genetiği araştırmalarından yararlanıyorlar. Aynı zamanda yazarlar gelecek zamanda genetiğe duyarlı okulların nasıl olacağına dair görüşleriyle birlikte okul ve sınıflardaki öğrenmeyle ilgili genetik etkilere olanak tanımak için birçok politika önerisi sunuyorlar. Aileler, eğitimciler ve benzer şekilde politika belirleyiciler için de hayati önem taşıyan Genlerin G’si, bir çocuğun hayatını oluşturan karmakarışık bir yapbozun en önemli parçalarından biri için paha biçilmez bir iç görü sunuyor. 

Genlerin G’si  çocuklarımızın akademik yolculuklarında genlerin etkisine dair aydınlatıcı bir eser. Aileler, öğretmenler ve politikacılar bu kitabı mutlaka okumalı. Oldukça etkileyici bir şekilde yazılmış olan bu kitap son birkaç on yıl içindeki genetik araştırmalardan elde edilen anahtar bulgulara değinmektedir.

Yazarlar Hakkında
Kathryn Asbury İngiltere York Üniversitesi’nde Eğitim Araştırma Merkezi’nde eğitim görevlisidir. Asbury, çocukların başarısı, davranışları ve refah düzeyleri ile ev ve okul ortamının etkisi üzerine geniş çaplı araştırmalar yapmaktadır. 

Robert Plomin İngiltere’de Kings College London’da Genetik ve Gelişim Psikiyatri Merkezi’nde Tıbbi Araştırma Konseyinde Davranışsal Genetik Profesörüdür. Plomin, İkizlerin Erken Gelişimi Çalışması’nın (TEDS) kurucusu ve  baş araştırmacısıdır. Davranışsal genetik üzerine 500’den fazla makale ve çok sayıda kitap yazmıştır.

Genlerin G'si - Eğitim ve Başarıda Kalıtımın Etkisi / Kathryn Asbury,  Robert Plomin
Çevirmen: Dilek Boyraz
Yayınevi: Sola
Sayfa Sayısı: 192
Fiyatı: 24,00 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template