♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Şenay Akkurt’un “Aç Kapıyı Sen Geldin” Sergisi D'art Gallery’de

Şenay Akkurt’un ilk kişisel sergisi “Aç Kapıyı Sen Geldin” D’art Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor. 6-28 Şubat 2016 tarihleri arasında açık olacak sergi, hayattaki sorgularımızı ve engellerimizi simgeleyen kilitlerden, çözümlerin kendimizde olduğunu müjdeleyen anahtarlardan, içsel yolculuğumuzda dönüşüme açılan kapılardan oluşuyor.

Seramik sanatçısı Şenay Akkurt’un “Aç Kapıyı Sen Geldin” adlı ilk kişisel sergisi, D'art Galler’de, 6-28 Şubat 2016 tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Ziyaretçileri yaşamdaki kilitler, kapalı kapılar ve çözüm arayışındaki seçilmiş anahtarlar arasında süregelen bir yolculuğa çıkaracak sergide; tamamı elde şekillendirilmiş ve sadece birer adet üretilen eserler yer alıyor. Akkurt, çalışmalarıyla, günlük yaşam içinde sıradanlaştırdığımız sorulara ve çok yakınımızda hatta kendi içimizde olduğunu fark edemediğimiz yanıtlarına gönderme yapıyor. 

Adım atmakla yerinde saymak arasındaki tercih, dönüşümü başlatan ilk eşiktir 
Hayat kendimize yaptığımız bir yolculuktur... Bu yolculuğun olasılıklar ve tercihler üzerine kurulu olduğunu ve karşımıza çıkan engelleri aşmak için akıl, sağduyu ve bilgi ile yolumuza devam edebileceğimizi söyleyen Şenay Akkurt, kilitleri açacak doğru anahtarı bulmak için bir adım atmak gerektiğine dikkat çekiyor. Önyargı ve öfkeden uzak bir adım…  Serginin dileyen herkese kendi gerçeğini arama peşinde küçük de olsa bir cesaret vermek için aracı olacağını umuyor.  Sanatçı; “İnsanoğlu ilk varoluşundan bu yana, yaşamını dönüştüren tüm hamleleri merak ederek, sorgulayarak hatta hayal ederek yapmıştır. Bir bakışta görebildiklerimiz ya da var olanla yetinmeyip ardındakini görmek istediklerimiz var. Açtığımız her kapı bizi bir çıkışa da götürebilir, aslında bir kaçış da olabilir. Seçimlerimiz, aradığımız cevaplar için yol almamızı da sağlayabilir, bir kısır döngünün içinde kaybolmamıza da neden olabilir. Yine de çözümleri bulmak ve  doğru eşikten geçebilmek için denemekten vazgeçmemeliyiz” diyor. 

Şenay Akkurt: “Çalışmalarım; içinden geçtiğimiz süreçlerin yansımalarıdır.”
MSÜ Sosyoloji mezunu olan Şenay Akkurt kültür ve sanat dünyası ile ilişkili yayıncılık yaptığı yıllarda Füreya Koral ile yaptığı bir röportajla seramik ile tanıştı. 2000 yılından beri süregelen sanat serüveninde kendine has “otodidakt” bir yol izledi. İfade aracı olarak seçtiği malzeme ise seramik çamuru oldu. İnsan doğasına en çok benzeyen malzeme olduğu için onu seçtiğini söyleyen sanatçı; kolay şekil alabilen ama kuralları olan, aldığını veren, saygı ve emek isteyen bir malzeme olarak tanımlıyor seramik çamurunu. Renklendirme yöntemi olarak  sır’ın yanı sıra organik atıklar ve talaşların yanmasıyla sağlanan sürprizli ve tekrarlanamaz bir teknikle tamamlıyor çalışmalarını. Çalışma konularını ise; etrafımızı saran dünya, gündelik yaşamda insan, ilişkiler, toplumsal düşünce ve yaşam tarzları olarak özetliyor.

Şenay Akkurt sergiler:
2015 Karya Akademi / Zamanın Anları
2015 D'art Galeri  /  Koalisyon    
2015 2. İstanbul  Seramik Sanat Günleri
2014        Arkeopea  / Anahtarlar ve Kilitler 
2013 Bodrum Nurol Galeri / 1. Erkan Dülgeroğlu Seramik Çalıştayı Raku Günleri Sergisi
2012        311 Art Works /  Hayal-et 
2010 Pi ArtWorks Atölye Sergisi
2009 Pi ArtWorks Atölye Sergisi
2007 Pi Artworks Atölye Sergisi


D'art Gallery
Adres:  Bereketzade Mah. Hacı Al Sok. Şükran Apt. No:8 Kuledibi,  Beyoğlu 
Tel: 0542 253 66 65
İnfo@d-artgallery.org


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template