♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Korkuların Üzerine Gitmek : Yalancılar ve Casuslar

Çocuk kitapları literatürüne 2009’da yayımlanan romanı “When You Reach Me” ile giren Rebecca Stead’in üçüncü romanı “Liar and Spy”, “Yalancılar ve Casuslar” adıyla Kırmızı Kedi Yayınevi’nden raflarda...

İlk romanı “First Light / İlk Işık” ile 2007’de edebiyat dünyasına Amerikalı yazar, 2009’da fantastik bir bulmacanın çevresinde dönen keyifli okumalara açık özgün romanı “When You Reach Me” ile hem adını dünyaya duyurmuş hem de prestijli ödüllere sahip olmuştu. Bizde de “Beni Bulduğun Zaman” adıyla okurla buluşan roman aynı ilgiyi görmüştü. Baskısının tükendiğini de ekleyeyim. 2012’de yayımlanan, korkuların üzerine nasıl gidileceğini, arkadaşlıkla sarmalanan sürükleyici bir casusluk hikâyesiyle anlatan “Liar and Spy” da ilk kez İngiliz olmayan bir yazarın Guardian Children's Fiction Prize ile taçlanmasını yaşatmıştı Stead’e... Amerika'da çocuk edebiyatına katkılarından dolayı ödül kazanan yazarın üç kitabı da Kırmızı Kedi etiketiyle raflarda okurlarla buluşmayı bekliyor...

YALANCILAR ve CASUSLAR
On iki yaşındaki Georges’un hayatında birçok değişiklik oluyor. Okuldaki bazı çocuklarla sorun yaşıyor, babası işini kaybedince annesi daha çok çalışmaya başlıyor – ayrıca bu arada evlerini satıp bir apartman dairesine taşınmaları gerekiyor. 

Bu taşınma olayının en iyi tarafı, Georges’un aynı apartmanda oturan Safer’la tanışması oluyor. Biraz garip bir çocuk olan Safer, Georges’u Casus Kulübü’ne kabul ediyor ve bildiği her şeyi ona da öğretmeye karar veriyor. Çünkü üzerinde çalıştığı çok ama çok önemli bir dava var. Georges’ların üst dairesinde kalan Bay X’in şüpheli hareketlerinin sırrını hemen çözmeliler! Ancak Georges ve Safer, bu olayın derinlerine indikçe oyunlar, yalanlar ve gerçekler arasındaki çizgi giderek bulanıklaşmaya başlıyor.

Beni Bulduğun Zaman adlı kitabı John Newbery Ödülü alan Rebecca Stead, Yalancılar ve Casuslar’da korkuların üzerine nasıl gidileceğini, arkadaşlıkla sarmalanan sürükleyici bir casusluk hikâyesiyle anlatıyor.

Özgün Adı : Liar and Spy
Yazan : Rebecca Stead
Çeviren : Ebru Gündem Kızıldağ
Dizisi : Kırmızı Kedi  / Çocuk
Sayfa : 200
Fiyatı : 14 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template