♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Verita Kitap’tan Bir Tarih Okuması: Yolsuzluğun İcadı

Ocak ayında yayımladıkları iki kitapla okura merhaba diyen Verita Kitap, dördüncü kitabını da duyurdu. Mevcut iktidarın iyice ayyuka çıkardığı ve dilimizden eksik ettirmediği yolsuzluğa dair önemli bir kaynak 11 Mart itibariyle çıktı. Cengiz Kırlı‘nın kaleminden “1840 Ceza Kanunu, İktidar ve Bürokrasi” alt başlıklı “Yolsuzluğun İcadı”, kurtulamadığımız yozlaşmanın köklerine inmek isteyen okurları bekliyor...  

1840 yılının Nisan ayında, Edirne’deki Sultan Selim Camii’nin imamı Mustafa Efendi gizemli bir cinayete kurban gider. Edirne’nin Müslüman ve gayrimüslim nüfusu arasındaki gerilimi tehlikeli bir boyuta ulaştıran bu cinayet, aynı zamanda şehrin valisi Nafiz Paşa’nın görevden el çektirilip pek çok suçlamayla Meclis-i Vâlâ’da yargılanmasına giden olaylar zincirinin başlangıcıdır. Tıpkı Akif ve Hüsrev Paşalar gibi, yönetimde bulunan Tanzimat taraftarlarının hedefine giren Nafiz Paşa, korku ve endişe içinde kendini savunmaya hazırlanırken yepyeni bir suçlamanın da muhatabı olur: Yolsuzluk!
Üst düzey Osmanlı bürokratları, çok uzun zamandan beri mübadeleye dayalı bir ‘hediye’ ekonomisinin merkezindeydi. Öte yandan İstanbul’un çabası, taşradaki iktidar bloğunu kendi lehine yeniden düzenlemekti. Tanzimatçıların girişimi sonucunda, Paşaların yolsuzluk suçlamasıyla sanık sandalyesine oturtulması, kurgulanan normatif düzene uymayan kişilere karşı cezanın eşit biçimde icra edileceği yönünde bir mesaj taşıyordu. İşte bu yeni dil, Tanzimat’ın ve 19. yüzyıl modernitesinin diliydi.

Cengiz Kırlı
2000’de Binghamton Üniversitesi’nde “The Struggle over Space: Coffeehouses of Ottoman Istanbul, 1780-1845” başlıklı teziyle doktorasını tamamlayan Kırlı, Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde çalışmalarına devam etmektedir. Sultan ve Kamuoyu: Osmanlı Modernleşme Sürecinde “Havadis Jurnalleri” (1840-1844), Kırlı’nın daha önce yayımlanmış çalışmaları arasındadır.

Yolsuzluğun İcadı
1840 Ceza Kanunu, İktidar ve Bürokrasi
Cengiz Kırlı
Türü: Tarih
Sayfa sayısı: 180 sayfa 
Baskı Tarihi: Mart 2015
Etiket Fiyatı: 18,00 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template