♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Sylvia Plath’ın Öyküleri ve Kurgusal Düzyazıları Yeniden Raflarda!

Sylvia Plath hayranlarına müjde: Şairin tüm öyküleri, defterlerinden ve ardında kalan arşivinden çıkan kurgusal düzyazıları tek ciltte... İlk kez 2000 yılında altıkırkbeş yayınlarınca kavuştuğumuz ve uzun süredir raflarda olmayan “Johnny Panik ve Rüyaların Kutsal Kitabı” nihayet Kırmızı Kedi etiketiyle yeniden raflara çıkıyor...

“Sırça Fanus”, “Günlükler”, “Ariel ve Seçme Şiirler” derken Sylvia Plath kitaplığımızı genişleten Kırmızı Kedi, bir açığı daha gidermiş oluyor... Yeni kuşağın arayıp da bulamadığı kitaptı, yeni kapağıyla gayet güzel görünüyor... Resimler ve eskizlerle süslenmiş on öykü ve bir kaç saptamadan oluşuyor... Tahmin edilebileceği gibi Plath'ın iç dünyasından izler görünen karanlık öyküler bunlar... Benim gibi 6.45 baskısına sahip olanlar da artık rahat bir nefes alacak... Zira kim görse istiyordu ve üzerine titriyorduk haliyle...

“Benim için günümüzün kaydadeğer sorunları, her devrin sorunlarıdır – sevmenin acıtışı ve endişesi; tüm biçimlerde kendisini açığa vurur – çocuklar, ekmek somunları, tablolar, binalar; nerede olurlarsa olsunlar bütün insanların hayat hakkının korunması, bu hakkın hiçbir hayali ikili ‘barış’ görüşmesi ya da ‘amansız düşmanlar’ mazeretiyle tehlikeye atılmaması.” 

“Bir kemanın en üst teli gibi gergin ve sinirli olabilirim ama yine de gökyüzü mavileşmeye başladığı sırada uyumaya hazırımdır. Sancılı bir uykuya dalıncaya dek, bütün o rüya görenleri düşünmek ve gördükleri rüyalar, gücümü tüketir.”

Yaşama yönelik hassasiyetlerini yapıtlarına yansıtan Sylvia Plath, kısa ömrüne rağmen edebiyat tarihine geçen yazarlardandı. Hayattayken daha çok şair yanıyla bilinen Plath, ölümünden sonra kişiliğiyle ve özgeçmişiyle neredeyse efsaneleşti. Bunların ötesinde, hem psikiyatrik tedavilerini, çocukluğunda yaşadığı hüsranları, üniversite yıllarını ve şair kocasıyla gelgitli ilişkilerini yansıtan, hem de oldukça zeki bir genç kadının yeteneğinin emareleri olan öyküleri de sadece “Plath’onikler” değil, iyi edebiyat meraklıları için de gizli bir hazinedir.

İlk basımı, popüler dergilerde yayımlanmış on üç öykünün derlemesi olarak sunulan “Johnny Panik ve Rüyaların Kutsal Kitabı”, Plath’tan kalan arşivin tekrar elden geçirilmesiyle ortaya çıkan malzemenin ışığında genişletilmiş ve hem yayımlanmış diğer öykülerinin hem de güncesindeki kurgusal notlarıyla öykü taslaklarının eklenmesiyle “Sırça Fanus” dışındaki tüm düzyazılarını barındıran önemli bir yapıt haline gelmiştir.

Dizisi : Dünya Edebiyatı 
Türü : Öykü
Özgün Adı : Johnny Panic and Bible of Dreams   
Yazan : Sylvia Plath
Çeviren : Olcay Boynudelik
Sayfa : 403
Fiyatı : 30 TLShare this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template