♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Pera Müzesi'nde Tuhaf Filmler : Sanatçı Hayata Karşı

Pera Film’in, Centre Pompidou Film Bölümü işbirliği ile bu yıl altıncı kez  düzenlediği "Tuhaf Filmler"in (Hors Pistes İstanbul)  gösterimleri 12 Mart'ta başlıyor.  1 Nisan'a kadar devam edecek gösterimlerde sinema meraklıları "Sanatçı Hayata Karşı" teması altında derlenen Narimane Mari, Frank Smith, Gurwann Tran Van Gie, Isabelle Prim, Shanti Masud, Marie Losier, Jonathan Caouette ve Cecile Paris’in filmlerini izleme fırsatı yakalayacak.  

Pera Film’in 2008 yılından bu yana her yıl düzenlediği farklı tema ve anlatımları ile dikkat çeken "Tuhaf Filmler", 12 Mart Perşembe günü saat 19:00 'da Gurwann Tran Van Gie'nin  “Dürüst Bir Deneyim” filmi ile başlıyor. 

Pera Müzesi'nde gösterilecek olan "Tuhaf Filmler: Sanatçı Hayata Karşı" seçkisi bu yıl sanatçıların, kişisel hikayelerinden yola çıkarak, toplumsal ve bireysel anlatımlarını, gözlemlerini paylaştıkları filmlerden oluşuyor, Fransa ve ABD yapımı sekiz filmin ve on videonun yer aldığı seçkide, Gurwann Tran Van Gie’nin “Dürüst bir Deneyim” filminin yanı sıra Narimane Mari’nin “Günlük Yaşam”, Frank Smith’in “Soruların Filmi”, Isabelle Prim’in “Affaire’in Suflörü”, Shanti Masud’un “Metamorfozlar”, Marie Losier’ın “Alan Vega, Yalnızca Bir Milyon Düş”, Jonathan Caouette’in “Lanet” adlı filmi ile Cécile Paris’in videoları izleyici ile buluşacak.

Pera Müzesi Film ve Video Programları Yöneticisi Fatma Çolakoğlu, bu yıl "Sanatçı Hayata Karşı” teması altında derlenen "Tuhaf Filmler"in ortak noktasının normlara karşı durmak, kurulanı ve sunulanı sorgulamak olduğunu söylüyor. Tarihi, gerçeklik kavramını ve bilinçaltını konu alan filmlerin izleyiciyi beklediği söyleyen Çolakoğlu, günlük hayatın kaosuna, düzensizliği ile kargaşasına sinemanın gözünden bakan sanatçıları ve filmlerini seçtiklerini belirtiyor. 

Gurwann Tran Van Gie ve Cécile Paris "Tuhaf Filmler" için İstanbul'a geliyor
Program kapsamında komedyen, yönetmen ve oyuncu Gurwann Tran Van Gie Pera Müzesi’ne geliyor. "Dürüst Bir Deneyim" filmi, 12 Mart Perşembe günü saat 19:00’da yönetmenin katılımıyla gösterilecek. Hipnoz eğitimi almış olan yönetmen filminde, hipnoz altında sorguya çekilen dört kişinin deneyimleri üzerinden dürüstlük kavramını sorguluyor. 

Projelerinde sık sık müzisyenlerle, dansçılarla ve koreograflarla birlikte çalışan Fransız sanatçı Cécile Paris, 21 Mart Cumartesi günü, "Tuhaf Filmler"i sevenler ile biraraya gelecek. Çektiği videolar, Vitry sur Seine'deki Val de Marne Çağdaş Sanat Müzesi ile Paris Modern Sanat Müzesi’nin koleksiyonunda bulunan Cécile Paris'in on adet videosu "Tuhaf Filmler" kapsamında gösterilecek. Sanatçı saat 15:00'deki gösterimden sonra Centre Pompidou Film Küratörü Geraldine Gomez ile bir söyleşiye katılacak.

"TUHAF FİLMLER: SANATÇI HAYATA KARŞI" SEÇKİSİ
GÜNLÜK YAŞAM
Sanatçı: Narimane Mari
Fransa, 90', Fransızca, Türkçe altyazıyla 
Narimane Mari dünyanın çeşitli şehirlerinde kentsel uzamları ve gündemi belirleyenleri filme çekiyor. Gezip dolaşırken, randevularına ya da alışverişe giderken çektiği bu filmler, aylakları ve çalışanları yakalıyor, şehirlerin anlatısını ve formunu belirleyen hareketleri saptıyor. Mari, günlük olana bakıyor, günlük olanı yaşıyor ve buradan şiiri yakalıyor, filmini çekiyor. Filmin sesini yaratmayı ise izleyiciye bırakıyor. 
21 Mart Cumartesi, saat: 17:00
26 Mart Perşembe, saat: 19:00

SORULARIN FİLMİ
Sanatçı: Frank Smith
Fransa, 52’, Fransızca, Türkçe altyazıyla 
Mart 2009’da, Kinston’dan Geneva-Alabama’ya gitmekte olan bir adam önce on kişiyi, ardından da kendini öldürür. Frank Smith, veriler, anlatı, imge ve dil arasındaki ilişkiyi sorgulayarak bu olayı inceliyor. Google Earth'ü kullanarak, cinayet günü bir seri katilin  kat ettiği yolu izleyici ile paylaşıyor.
28 Mart Cumartesi, saat: 14:00
1 Nisan Çarşamba, saat: 19:00

DÜRÜST BİR DENEYİM
Sanatçı: Gurwann Tran Van Gie
Fransa, 60’, Fransızca, Türkçe altyazıyla 
Gurwann Tran Van Gie'nin filmi, hipnoz altında sorguya çekilen dört kişiden yola çıkarak  insanların dürüstlüğünü sorguluyor.
12 Mart Cumartesi, saat: 19:00
28 Mart Cumartesi, saat: 15:30

METAMORFOZLAR
Sanatçı: Shanti Masud
Oyuncular: Clémence Poesy, Niels Schneider, Nicolas Maury, Lucas Harari
Fransa, 60’, Fransızca, Türkçe altyazıyla 
“Metamorfozlar” dünya prömiyerini geçen yıl Hors Pistes 2014’te, solo gösterimde sunulan bir video performans olarak yaptı. Film, yakınlık ve eğlence, hüzün ve delilik, alçakgönüllülük ve arzu, doğum ve kayboluşu lirik ve tutkulu bir dille anlatıyor; dört kız ve dört erkeğin yüzlerini bir fantezi ve şiirsel bir atmosfer içinde dramatik bir biçimde canlandırıyor.
20 Mart, Cuma  saat: 19:00
21 Mart Cumartesi saat: 13:00

AFFAIRE’İN SUFLÖRÜ
Sanatçı: Isabelle Prim
Fransa 50’ Fransızca, Türkçe altyazıyla 
Georges Mélies’nin ilk filmi Grand Bazar de la Charité ve Cyrano de Bergerac’ın açılış gecesinin ortak noktası ne olabilir? Edmond Rostand’ın oyununu gerçekte kim yazmıştı? Bütün bunlar, 28 Aralık 1897 akşamı, oyunun galasında kabininde ölü bulunan İtalyan anarşisti suflör İldebrando Biribo’nun ölümüyle bir şekilde ilintili mi? Filmin örgüsü bir labirenti, bir yeraltı nehrini andırıyor. Kamera izleyiciyi tünellerden, kilerlerden, lağımlardan ve gizli geçitlerden geçiriyor, bunlar hem suflörün saklandığı yere, hem de 19. yüzyıl dizileriyle, özellikle de “Paris’in Gizemleri”yle kolayca karşılaştırılabilecek bir davanın dolambaçlı yollarına benziyor. 
22 Mart Pazar, saat: 15:00
28 Mart Cumartesi, saat: 17:00

ALAN VEGA, YALNIZCA BİR MİLYON DÜŞ
Sanatçı: Marie Losier
Fransa, 15’, 2013, İngilizce, Türkçe altyazıyla 
Film, 1970’lerin ve 80’lerin punk-postpunk ikilisi Suicide’ın vokalisti ve bestecisi, minimalist elektronik rock’un öncüsü Alan Vega’nın alışılmadık hikayesini anlatıyor. Filmde Alan kamerayla oynayarak yönetmen Losier’yle arkadaşlık ediyor,ailesi ile tanışıyor, gündelik hayatının tanığı oluyor. 
25 Mart Çarşamba, saat: 19:00
28 Mart Cumartesi, saat: 18:00

LANET
Yönetmen: Jonathan Caouette
ABD, 88’, 2003, İngilizce, Türkçe altyazıyla 
Jonathan Caouette’in yirmi yıldır üzerinde çalıştığı, belgesel-denemesi,  zihinsel özürlü bir anneyle büyümesini anlatıyor. "Lanet", 8mm ev filmlerinin, telesekreter mesajlarının, canlandırmaların ve baş döndürücü gerçeküstü halüsinasyonların ultra kişisel bir potpurisi olarak izleyicinin karşısına çıkıyor.  “Lanet,”  Roger Ebert'in anlatımıyla "Kayda değer, anlık, acil, öfkeli, şiirsel ve inatla umutlu bir film". 
25 Mart Çarşamba, saat: 19:00
28 Mart Cumartesi, saat: 18:00


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template