♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Sıtkı Silah’tan Gizemini Okurun Çözeceği Roman: Büyülü Zamanlar

“Büyülü Zamanlar”, şaşırtıcı ve şiirsel öyküleriyle beğeni kazanan yazar Sıtkı Silah’ın ilk romanı. Yazar, geçmişindeki büyülü anları yakalamaya çalışan bir hikâye yazarını anlatıyor bu kez. Ne kadarı kendi gerçekliği, ne kadarı büyü, okurun çözeceği bir gizem bu. “Giden Yolcu” adlı kitabıyla başarılı bir çıkış yapan Sıtkı Silah’ın yine Yitik Ülke Yayınları’nca yayımlanan eseri “Büyülü Zamanlar” edebiyatı özleyenler için iyi bir kaçış fırsatı. 

“Yolu hazmedilebilir bölümlere ayırma konusundaki becerimi henüz geliştiremediğimden, ilk yıl yaptığımız seferlerde Arna-Dostlar Sitesi arasını iki saatlik tek bir parça olarak hatırlıyorum. Düşsel oyunlarımla renklendirmeye çalıştığım o bitmek bilmez yolculukların, arabadaki diğer yolcular için ne anlama geldiğini düşünme ihtiyacı duymak otuz yılımı alacakmış demek. Babamın meraktan çok örtülü bir övünç, annemin kaygıyla birlikte derin bir özlem, abim ve ablamın ise sıkıntıyla karışık gizemli bir heyecan duymuş olduklarını düşünmek akla yatkın geliyor şimdi. Bense yalnızca mutluydum.”

"Uzun zamandır gitmemişti ofise. Yazamadığı gibi, okuyamıyordu da. Okuyamayınca yazamıyor, yazamayınca okuyamıyordu bir türlü. Okuyamamak zordu. Yazamamak daha zordu. Yazmak da zordu. Kazanmak da zordu, kaybetmek de. Hatırlamamak da zordu, unutamamak da. Saklanmak da zordu. Uzak da yakın da zordu. Gitmek de kalmak da. Beklemek zordu. Beklenmek daha zordu. Bağışlamak da bağışlanmak da zordu. İnanmak da zordu inkâr da. Susmak çok zordu. Kapana kısılmıştı, çıkış arıyordu kendine. Aramak ne zordu. Son birkaç ayda içkiye onca yüklenmesinin de başka bir nedeni yoktu zaten. Bildiği en acil çıkış kapısıydı, sarhoş olmak. O bile emek istiyordu, Tanrım, hiçbir şey kolay değildi!"

Yeni Tanışanlar İçin Sıtkı Silah
1976 yılında Adana’da doğdu. Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Öykülerini bir araya getirdiği ‘Yolculuk Üçlemesi’nin ilk kitabı Gelen Yolcu Kasım 2011’de, Giden Yolcu ise Yitik Ülke Yayınları tarafından Ağustos 2014’te yayımlandı. Büyülü Zamanlar, yazarın ilk romanıdır.

Büyülü Zamanlar / Sıtkı Silah
Roman
Yitik Ülke Yayınları
İstanbul, 2015
84 Sayfa
10 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template