♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Sıradışı İskandinav Caz Grubu Goran Kajfes Subtropic Arkestra Akbank Sanat Sahnesinde!

İsveç caz müzik sahnesinin en önemli isimlerinden Goran Kajfes, 14 Ocak 2015, Çarşamba günü saat: 20.00’de Akbank Sanat’ta müzik tutkunlarıyla buluşacak. 

2013 yılında yayınlanan ve Edip Akbayram’ın “Yakar İnceden İnceden” şarkısına yapılan cover parçayla açılan The Reason Why Vol.1 isimli albümü ile İskandinav ülkeleri ve Orta Avrupa satış listelerinde uzun süre ilk sırada yer alan Goran Kajfes Subtropic Arkestra, Latin Amerika ritimlerinin yanı sıra, Alman progressive jazz ve rock tınıları da sıkça kullanıyor. 

Kısa süre önce serinin ikinci albümü The Reason Why Vol.2 yayınlayan Goran Kajfes, albümün dünya turnesi kapsamında Akbank Sanat’ta gerçekleştireceği konserde  Edip Akbayram, Francis Bebey, Grizzly Bear, Cluster, Milton Nascimento, Tame Impala’nın müziklerini yorumlayacak. Ayrıca aynı gün saat 17.00’de gerçekleştirilecek workshop çalışmasında müzikseverler ile buluşarak merak ettikleri soruları yanıtlayacak. 

Goran Kajfes Subtropic Arkestra
Goran Kajfes - Trompet
Jonas Kullhammar - Tenor saksafon ve flüt
Per “Ruskträsk” Johansson – Bariton ve soprano saksafon ve flüt
Johan Holmegard - Davul 
Jesper Nordenström - Org
Reine Fiske - Elektro gitar
Peter Forss – Bas gitar    
Tarih: 14 Ocak 2015, Çarşamba
Saat: 20:00
Yer: Akbank Sanat
Bilet Fiyatı: Tam 20 TL / Öğrenci 10 TL

WORKSHOP – Goran Kajfes Subtropic Arkestra
Tarih: 14 Ocak 2015, Çarşamba
Saat: 17:00
Etkinlik ücretsizdir. 

Yeni Tanışanlar için Goran Kajfes:
Hırvat asıllı olan ve İsveç’te müzisyen bir ailede yetişen Goran Kajfes, müzik kariyeri boyunca Sting, Eagle-Eye Cherry, Janet Jackson, José Gonzales, Stina Nordenstam, Lester Bowie, The Soundtrack of our Lives ve the Cardigans gibi starlarla aynı sahneyi paylaştı. Goran Kaffes Subtropic Orkestra, Oddjob, Navcka Forum, Angles, Fire! Orchestra ve Magnus Carlson ve the Moon Ray Quintet gruplarının sürekli elemanlarındandır. Özellikle son beş yılda yaptığı çalışmalarla sadece İsveç’in değil Avrupa’nın da tanıdığı bir müzisyen konumuna ulaşan Kajfes, 2010 yılında grubu Oddjob ile çıkardığı “Clint” isimli albümle İngiliz “Sunday Times” tarafından verilen “Yılın En İyi Caz Albümü” ödülünü aldı. 2011 yılında ise solo albümü “X/Y” ile “Nordic Music Price” ödüllerinde, Björk, Lykke Li, Ane Brun gibi starları geride bırakarak “Yılın En İyi Caz Albümü”nün sahibi oldu. 

Goran Kajfes, 2013 yılında “Goran Kajfes Subtropic Orkestra” adını verdiği yeni projesi ile The Reason Why Vol.1 isimli albümü piyasaya sürdü. Albüm çıktıktan kısa süre sonra İskandinav ülkeleri, Orta Avrupa satış listelerinde uzun süre ilk sırada kaldı. Edip Akbayram’ın “Yakar İnceden İnceden” şarkısına yapılan cover parça ile açılan albümde, Latin Amerika ritimlerinin yanı sıra, Alman progressive jazz ve rock tınıları da yer alıyor. Albüm hakkında “Bird is the Worm”, “HiFi +”, “Jazzwise”, “Emusic” gibi dünyanın en çok takip edilen caz sitelerinde oldukça olumlu eleştiriler yapıldı ve İngiliz “HiFi +” sitesi albümü yılın en dikkat çekici çıkışlarından biri olarak gösterirken, caz müziğine getirdikleri yeni yaklaşım ile mutlaka keşfedilmesi gereken bir çalışma olarak değerlendirdi. Serinin ikinci albümü The Reason Why Vol.2 ise kısa bir sure önce piyasaya sürüldü. Grup, Francis Bebey, Edip Akbayram, Grizzly Bear, Cluster, Milton Nascimento, Tame Impala gibi kendilerini etkileyen sanatçıların müziklerini yorumlamaya devam ediyor.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template