♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

9. Contemporary İstanbul Kapılarını Geleceğe Açıyor

Bölgenin en geniş yelpazeye sahip ve en büyük uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, 13-16 Kasım 2014 tarihlerinde 520 sanatçı, 23 ülkeden 108 çağdaş sanat galerisi ile beraber 70.000’den fazla ziyaretçiyi İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nde buluşturacak.  

Contemporary Istanbul, Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ve Uzak Doğu’nun çağdaş sanatını Istanbul’a getiriyor. Fuar, kaçırılmayacak bir buluşma noktası olmanın yanısıra, en genç ve canlı sanat ortamına sahip, çağdaş sanatın geleceğini elinde tutan Istanbul’u keşfetme fırsatı sunuyor. Plugin Yeni Medya bölümü ile de çağdaş sanat dünyasındaki yepyeni ve yenilikçi gelişmeleri takip etme fırsatı yakalanıyor.

Bu sene Contemporary Istanbul, 8. yılında da ana sponsorluğa devam eden Akbank Private Banking, 3 yıldır ortak sponsorluğu üstlenen Yıldız Holding ve 2014 yılında ortak sponsor olarak katılan 42 Maslak ile yola devam ediyor.

Bu seneki katılımcı galeriler arasında Galerie Lelong (Paris), Marlborough Galleries (New York), Rampa Istanbul (İstanbul), Emmanuel Fremin (New York), Galerie Javier Lopez (Madrid), Kashya Hildebrand Gallery (Londra), Galerie Kornfeld (Berlin), Galeri Nev (İstanbul), Heis Gallery (Fukuoka-Japonya), Galeria Pilar Serra, Barbara Paci Art Gallery (Roma), Dirimart (İstanbul), Galeri Zilberman (Istanbul), Andipa Gallery (New York) ve yakında Istanbul’a da açacağı mekan ile Galleria Russo (Roma) yer alıyor. 

Bu seneye özel olarak, Lütfi Kırdar Rumeli Salonu B Katı yeni ve yükselen galerilere ayrılıyor. Öktem&Aykut Gallery, Mixer, Art Nivo, Red Art Istanbul, Armaggan Art&Design Gallery, Galeri Miz, Nasui Collection & Gallery, Art350, Gaia Gallery, contemporaryerbil, Cep Gallery katılımcı galeriler arasında yer alıyor.

Bu senenin önemli detayları:

CI EDITIONS – Sanat edisyonları için üretim, dağıtım ve iletişim platformu
Contemporary Istanbul, sanat edisyonlarının, çoklu sanatların farklı formatlarının, kavramsal boyutlarının sunulduğu, tartışıldığı ve paylaşıldığı yeni girişimi CI Editions’ı ilk defa Istanbul Kongre Merkezi’nde sunuyor. 

Sınırlı sayıda üretilen özel edisyonların yaygın dağıtımını sağlayacak olan CI Editions, sanatın daha geniş bir izleyici kitlesiyle ve yeni sanatseverler ile buluşmasında alternatif bir kanal yaratıyor. CI yarattığı bu yeni ortam ile yeni koleksiyoner gruplarının da oluşturulmasını sağlayarak bir kez daha farkını ortaya koyuyor. 

Contemporary Istanbul İcra Kurulu üyesi Paul McMillen’ın önderliğinde yürütülen CI Edi-tions, geleneksel baskı edisyonları fikrinden çok daha öteye geçiyor. Baskı (litografi, ipek baskı, dijital baskı) sanatçı kitabı, fotoğraf, video, heykel/obje, neon, ses ve diğer çeşitli alanlarda üretilen sınırlı edisyonların bir sanat eseri olduğunu açıklıyor. 

Mustafa Horasan, Hale Tenger, Buğra Erol, Fırat Engin, Orhan Cem Çetin, Ali Emir Ta-pan, Ardan Özmenoğlu, Ahmet Polat, Erdoğan Zümrütoğlu, Gözde Türkkan, Book Lab, Seçkin Pirim, Ahmet Duru, Selçuk Ceylan, Sıtkı Kösemen, Özlem Günyol ve Mustafa Kunt CI Editions’a özel sanat edisyonları üretecek sanatçılar.

CI Editions 2015’ten itibaren bünyesine katılacak bir çok ulusal ve uluslararası sanatçıyla birlikte dünyanın çeşitli fuar ve sergilerinde yer alacaktır.

PLUGIN ISTANBUL Bölgenin En Geniş ve Uluslararası Yeni Medya Sergisi
2. yaşına giren Plugin Istanbul Yeni Medya Bölümü sanatsal anlamda daha geniş bir alanı kapsıyor, sadece video sanatı değil, ses ve ışık enstalasyonları, etkileşimli ve jeneratif sanat işleri, iç mekan mapping projeleri, robotik tasarımlar, hepsi ve daha fazlası Plugin Istanbul'da yer buluyor.

Plugin Istanbul ile Contemporary Istanbul, çağımızın ötesine giderek ziyaretçileri geleceğe yollamayı amaçlıyor. Geçen seneki büyük başarısını takiben, daha çeşitli bir içerikle ziyaretçileri karşılamayı hedefleyen Plugin Istanbul’un bu seneki katılımcı galerileri Galerie AKINCI, DAM GALLERY, URAStudio, Yellow Peril Gallery, Sedition, Kasa Galeri, Galeri MCRD, Musion Eyeliner, NOHlab, videobrasil, MOCC, Perte de Signal, Space Invaders, Zimoun Studios, Epitome, Ouchhh, Kurye video ve Wiz.

Çin çağdaş sanatına farklı bir bakış
2010’dan beri Çin video sanatı koleksiyonerliği yapan Dr. Michael I. Jacobs’ın gözünden Çin video sanatını görüleceği “Now You See” sergisi yer alıyor. 

CI MAGAZINE – yeni format, yeni tasarım, yeni içerik
CI Magazine, çağdaş sanat ortamına odaklanarak, sanat ortamının aktörlerini, koleksiyonerlerini ve sanatçılarını kişisel röportajlarla tanıtmayı amaçlıyor. Derginin odak noktasında insan ve insanın sanat ortamında varoluşu olacak. Diğer yandan, CI Magazine, bir birikim ve koleksiyoner dergisi olmayı da hedefliyor. Bu doğrultuda, her sayıda zengin içerikli röportajlar ve farklı bakış açılarından sunulan birçok sanatsal yaklaşıma yer verilecek. Dergi, her sayısında, farklı bir kapak konusunu bir sanatçı üzerinden ya da bir sanatçıyı kapak konusu yaparak, çağdaş sanatın her alanına eğilecek. CI Magazine’in ilk sayısı, Contemporary Istanbul’daki Yayınlar Alanı’nda görülebilir.

CI DIALOGUES Öteki sanatın gerçeklerini tartışmaya açılıyor
CI Dialogues konferans programı 2014 yılında da güncel sanatın uluslararası fikir lider-lerini tartışma ve konuşmalar ile bir araya getiriyor. CI Dialogues konferans programı, 12 Kasım akşamı, Mehmet Güleryüz ve Levent Çalıkoğlu ile Li Xin ve Philippe Piguet’nin açılış konuşmaları ile başlıyor ve öne çıkan konuşmacılar arasında 14 Kasım Cuma günü konuşacak olan Sotheby’s Yönetim Kurulu Başkanı Robin Woodhead gibi sanat dünyasının önemli isimleri yer alıyor.

Plug-in Istanbul Yeni Medya Bölümü ve konuk ülke Çin’in de tartışmalar arasında yer alacağı konferans programının teması “The Other Art. Alternatives. Choices. Options” oluyor. Fuar alanında yapılacak konferansta “Koleksiyonerliğin Geleceği”, “Çağdaş Sanatın Bugünü ve Yarını‘’, “Ses Sanatı” ve “Yarının Fuarı” gibi konuların bulunduğu 14 oturum gerçekleşecek. Sotheby’s International Yönetim Kurulu Başkanı Robin Woodhead, Christie Hong Kong Çağdaş Sanat Müzayede Müdürü Lauré Raibaut, Artnet Kıdemli Başkan Yardımcısı Roxanna Zarnegar, Loop Sanat Fuar Direktörü Emilio Alvatre, 65 CI Dialogues katılımcı konuşmacısı arasında yer alıyor.

Bu seneki bir yenilik ise Pazar günü gerçekleşecek Pazar Seminerleri’dir. Genç sanatseverlere yönelik ve eğitim içerikli seminerleri önümüzdeki yıllarda da genişleyerek devam edecektir.

Yeni küratöryel sergi; CI 90 MINUTE SHOWS
CI 2014 CI Program Direktörü Dr. Marcus Graf tarafından gerçekleştirilen etkileyici bir küratoryel sergi sunuyor:

CI 90 Minute Shows, her 90 dakikada bir, bir sanatçının solo şovunun kurulup, sunulup, tartışılıp, kaydedilip, başka bir sanatçının kurulumu için tekrar boş bir alan bırakılarak oluşturulan bir mekan-sergisi. Sanatçılar, fuarın dört günü boyunca zaman ve yer temalı kurulumlarını sergileyecek. CI 90 Minute Shows, değişimleri takip eden, sanatın çoğulculuğunu ve çeşitliliğini destekleyen dinamik ve yönlü bir platform oluşturuyor. Ali Emir Tapan, Mehmet Ali Uysal, Charlie Stein, Lukas Ulmi, Fani Zguro, Ansen, Gentian Shkurti, Island 6, Orhan Cem Çetin, Anri Sala, Dora Garcia, Kajsa Dahlberg, Pipilotti Rist, Beyli Peter, Voldemars Johansons, Özlem Günyol, Mustafa Kunt, İsmail Necmi, Ozan Kerem Bayraktar, Buğra Erol, İrfan Önürmen, Fırat Engin, Mariam Natroshvili, Detu Jintcharadze, Anthony Laurut ve Fred Farrow bu serginin sanatçıları arasında yer alıyor.

CI 2014 RESMİ UYGULAMASI (CI 2014 App) CI deneyimini daha ayrıcalıklı yaşamak için
Contemporary Istanbul, bu sene marka kimliğini başka bir boyuta taşıyor. Telefonlarına indi-rebilecekleri CI 2014 app’iyle ziyaretçiler, bir kullanıcı adı oluşturup Contemporary Istanbul fuar haritası üzerinde izlerini takip edebiliyorlar. Kendi izlerini takip ederken aynı zamanda başka kullanıcıların da izleri keşfedebilmek bu uygulama sayesinde mümkün oluyor. CI 2014 uygulaması, ziyaretçilere fuarın bir parçası olma ayrıcalığını sağlarken CI 2014 hakkında özel günlük haberleri yakalama fırsatı sunuyor.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template