♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

TÜSİAD'dan ''Kadın-Erkek Eşitliği" Temalı Kısa Film Yarışması

Toplum tarafından kadına ve erkeğe yüklenen roller ve sorumluluklar eşitsizlik yaratarak kadınların sadece cinsiyeti nedeniyle çeşitli engellerle karşılaşmasına, ayrımcılığa maruz kalmasına sebep oluyor.

Nesilden nesile aktarılan söz konusu zihniyette bir dönüşüm sağlanması, daha demokratik ve refahın daha adil paylaşıldığı bir ülke olmamızın bir önkoşulu olup, hayatın her alanına ve tüm topluma olumlu yansımaları olacak.

Bu anlayışla TÜSİAD, üniversite öğrencilerine yönelik, “Kadın-Erkek Eşitliği” temalı kısa film yarışması başlattı. Yarışma, genç nesillerin toplumsal zihniyet dönüşümünü hızlandırıcı gücünden hareketle, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Yarışma kapsamında “Kadın-erkek eşitliğinden ne anlıyorsunuz?”, “Kadın-erkek eşitliği nasıl olmalı?”, “Mevcut eşitsizlikler sizi ve çevrenizi nasıl etkiliyor?” gibi sorulara cevap aranıyor.

Yarışmada, “en çok 1 dakika süreli” ve “en çok 5 dakika süreli” olmak üzere iki kategoride kısa film başvuruları alınacak.

Başvuru süreci 14 Kasım 2014 tarihinde sona erecek. Ön elemeyi geçen eserler aşağıdaki jüri üyeleri tarafından değerlendirecek.

Ön Elemeyi Geçen Filmler için Jüri Heyeti
1.         Nuri Çolakoğlu
2.         Prof. Dr. Yıldız Ecevit
3.         Nur Ger
4.         Tomris Giritlioğlu
5.         Şener Şen
6.         Alin Taşçıyan
7.         Yavuz Turgul
8.         Hülya Uçansu
9.         Uğur Vardan
10.       Serra Yılmaz

Ödüller:
Her bir kategori için birincilik ödülü 7.500 TL, ikincilik ödülü 5.000 TL ve üçüncülük ödülü 3.000 TL’dir. Kazananlar Ocak 2015’te TÜSİAD tarafından düzenlenecek konferans kapsamında ödül töreninde açıklanacak ve ödüller sahiplerine takdim edilecektir. İstanbul dışından katılım sağlayıp, ödül kazanan yarışmacılara yurtiçi ulaşım ve konaklama desteği sağlanacaktır.

Şartname ve başvuru formu:
http://www.tusiad.org/__rsc/shared/file/TUSIAD--Kadin-Erkek-Esitligi-Temali-Kisa-Film-Yarismasi-Sartnamesi-ve-Basvuru-Formu.pdfShare this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template