♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Wish I Was Here / Keşke Burada Olsam

“Scrubs” dizisiyle tanıdığımız Zach Braff’ın, yönetmenliğiyle övgü topladığı “Garden State / Eve Dönüş”den tam 10 yıl sonra dönüşüne sahne olan “Wish I Was Here”, “Keşke Burada Olsam” adıyla 1 Ağustos’ta gösterime giriyor...

Yazıp yönettiği “Garden State” ile 2004’e damga vuran Braff, o gün bugündür beklenen bir sonraki filminin senaryosunu, kardeşi Adam J. Braff ile kotarmış... Başrolü de üstlenen Braff’a Pierce Gagnon, Kate Hudson, Joey King, Alexander Chaplin, Leslie David Baker, James Avery, Ato Essandoh, Jim Parsons, Mark Thudium ve Mandy Patinkin eşlik ediyor... 

Aidan, sürekli seçmelere katılmasına rağmen rol bulmakta zorlanan bir aktör ve yetişkin sorumluluğunu pek de taşıyamayan iki çocuklu bir aile babasıdır. 35 yaşına gelmiş olmasına rağmen hayattaki yönünü bulamamıştır. Çocukluğundan beri uzay şövalyesi olmanın hayalini kurmuştur fakat bu rüya artık çok uzaktır. Güzel karısı Sarah, çok sevdiği kocasının aklı beş karış havada hallerine sinirlense de aileyi bir arada tutmaya çalışır. Hasta babası torunlarının okul masraflarını artık ödeyemeyince, Aidan çocuklarını kendi eğitmeye karar verir. Aidan onlara bildiklerini aktarmaya çalışırken, aslında kendisinin de hayata dair pek az şey bildiğini fark edecektir.

Los Angeles’ta yaşayan 30’lu yaşlarda, evli ve iki çocuklu biraktörün biraz gecikmiş olgunlaşma, hayatı tanıma sürecine tanıklık ediyoruz. Senaryoyu bir yılda beraber yazdığı kardeşi Adam Braff süreci şöyle anlatıyor: “2 haftalık bir sürede beraber taslağı oluşturduk. Sonra farklı yerlere gittik. İnternet üzerinden haberleşerek senaryoyu yazdık. Bir şeyler yazıp, akşam senarist partnerimden görüş almayı, üzerinde konuşmayı seviyorum. Bunu yapamayınca kendi değerlendirmelerinizle baş başa kalıyorsunuz. Farklı bir ses duymak çok hoş.”

Bu çekirdek fikir, hayatlarını bir sonraki aşamaya taşımanın dönüm noktasındaki bir aileyi anlatan bir senaryoya doğru ilerledi. “Bildiğimiz bir konu hakkında yazıyorduk” diye anlatıyor Zach Braff. “Bakmanız gereken çocuklarınız varken hayallerinize tutunmaya çalışma fikri iyi bir temel. Evin ekmeğini kazanan, ailede tüm parayı kazanmak zorunda olan bir anne ve eş fikri de öyle.”

Prömiyerini Sundance film festivalinde yapan ve ilgiyle karşılanan film 25 Temmuz’da Amerika’da gösterime girmesinin ardından bizi fazla bekletmiyor... İlk eleştirileri pek olumlu değil, klişe ve yüzeysel olduğunun altı bolca çiziliyor... Şahane bir soundtrack’i olmasını da yabana atmayalım... Bir devam filmi olmadığının da altı çizilmeli... Fragmanı şahane görünen filmi bolca duygusala bağlayarak merakla bekliyoruz...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template