♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Walking on Sunshine / İtalya Tatili

Seksenler müziğiyle İtalya ve aşkı bir kez daha seyretmek isteyenleri salonlara çağıran “Walking on Sunshine”, “İtalya Tatili” adıyla 25 Temmuz’da gösterime giriyor...

İngiliz yapımı filmin senaryosunu, ağırlıklı olarak tvye çalışan Joshua St Johnston kotarırken, yönetmenliği de Max Giwa ve Dania Pasquini paylaşıyor... İlk filmlerine 2010’da “StreetDance” ile imza atan ikili, 2012’ye de “StreetDance 2” ve kısa film “What If”i sığdırmıştı... Yine dans ve müzikle dolu bir filmle gelirken, oyuncu kadrosunu da yıldızları parlamak üzere olan isimlerden oluşturmuşlar... Annabel Scholey, Hannah Arterton, Giulio Berruti, Greg Wise, Leona Lewis ve Adrian Palmer bu isimlerden başı çekenler... Filmin asıl yıldızıysa son olarak “Les Miserables”e imza atan prodüktör ve besteci Anne Dudley...

Yapımcı James Richardson orijinal konseptin her zaman tatilde yaşadığımız romantizmi yansıtmak olduğunu söylüyor. Öyle bir film yapmak istedim ki, içinde aşk, tatil, romantizmin bolca olduğu bir film olmalıydı diyor yapımcı. Aslında herkesin yaşadığı ortak duygular ama herkes için büyülü duyguları bir arada toplamaya çalışmışlar filmde. Müzik tabii ki ayrı bir faktördü diyor. Ekip bu duyguları 80’ler müziğiyle birleştirmeye karar vermiş, çünkü asla modası geçmeyen bir şey varsa onun da 80’ler müziği olduğuna inanıyorlar. Film müziklerinin seçiminde ise popüler olan şarkılardan çok hangi şarkı hangi karaktere daha çok uyar diye dikkate alınmış.

Yapımcıya göre filmin en eğlenceli kısmı kast seçimleri olmuş. Tek başına oyuncu olmak yeterli olmadığı için, seçimlerde oyuncular, dans, şarkı gibi aşamalardan geçmişler. Tüm ülkede kast çalışmaları yapmışlar ve herkese böyle bir projenin bir parçası olmak için  şans vermek istemişler. Başta tüm dünyada ünlü oyuncularla çalışma fikriyle yola çıkıldıysa da kast çalışmaları sırasında ekibin fikri oldukça değişmiş; çünkü inanılmaz yetenekler olduğunu fark etmişler ve aralarından gerçekten şans vermek istedikleri isimler çıkmış. Durum böyle olunca yıldızı yeni parlayan ve daha hiç tanınmamış ama yetenek vadeden isimlerle çalışmayı tercih etmişler.

İlk yaz aşkını hatırlıyor musun? Taylor hatırlıyor ve çok büyük bir problemi var; çünkü kız kardeşi unutamadığı aşkıyla evlenmeye karar veriyor. Sarsıntılarla dolu bir aşk hayatı olan Maddie, sonunda aradığı aşkı bulmuştur ve muhteşem bir erkek olan Raf’le evlenmeye karar vermiştir.  İtalya Puglia’da yapılacak düğüne kardeşi Taylor’ı da davet etmiştir. Ortada herkes için sürpriz olacak bir gerçek vardır; Raf, Taylor’ın eski aşkıdır. Aslında hayatının aşkıdır. 

80’lerin hit olmuş ve hala dillerden düşmeyen şarkılarından Human League “Don’t You Want Me Baby”, Madonna “Holiday”, Cyndi Lauper “Girls Just Wanna Have Fun” filmde seyredeceklerimizden sadece birkaçı. 

Yaz neşesi kıvamındaki film, ne kadar güneşli görünse de çok klişe bir konuya sahip... Geri kalan her şey tamam ama, konu ve işleyiş daha önce görmüştük hissi uyandırıyor... 19 Haziran’dan itibaren Avrupa kıtasında dolaşan film, izleyicilerden de olumlu geri dönüş alamıyor... Evet sevimli, neşeli ama çok bildik ve sıradan olduğunda birleşiliyor... Fragmanı da bu kanıyı doğruluyor, ne kadar güzel şarkılar ve koreografiler olursa olsun müzikalde orijinal konu gerekiyor... Tam yaz filmi olsa da, ancak iflah olmaz müzikal tutkunları için geliyor...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template